Vánoční ladění

Na Vánoce je všechno jiné. Zas nastal čas rozjímání a snění, zase hledáme dychtivě hvězdu v překrojeném jablku, schováváme do pěněženky šupinu z vánočního kapra. Každá rodina si udržuje „ty svoje“ zvyky. Kouzlo Vánoc dojímá i ty, kteří nemají žádný vztah k náboženství. Co je vlastně jiné? Nikdy není v lidských vztazích tolik touhy po lásce, jako právě v době těchto svátků. Vánoce dojímají pacienty v nemocnicích, staré lidi v domovech důchodců i klackovité puberťáky v dětských domovech. Nemáme žádné právo se tomu smát, není to sentimentalita. Vzpomínáme, co jsme zažily jako děti, jaké radosti jsme prožili se svými blízkými. O Vánocích nás dostihnou vzpomínky, které jsme už dávno někam schovali. Je v nás touha setkat se s dobrem, láskou, porozuměním a také být sám dobrý.

Než zase naplno propukne předvánoční shon a ruch, než na nás začnou útočit reklamy ze všech stran na ten nejlepší dárek, než obchody zaplní koupěchtivé davy a domácnost se promění v kolbiště velkého úklidu, pečení a vaření, zastavme se na chvilku v okamžiku ticha. Ta pravá atmosféra Vánoc přichází nenápadnými krůčky, bez velkých slov a bombastických darů, přichází s drobnými radostmi a pozornostmi. Je zakleta v doteku našich rukou, které s péčí připravují a balí dárky, zdobí byt, prostírají stůl…A tak se v té tiché chvilce zamysleme, čím a jak udělat radost svým blízkým a tedy i sobě.

Konec roku je také příležitostí ohlédnout se za uplynulým rokem. Co jsme prožili, co dobrého nebo i špatného jsme udělali. Někteří z Vás onemocněli, někteří se třeba i po náročné léčbě uzdravili. Setkáváme se každodenně v Masarykově onkologickém ústavu, pacienti i zdravotníci, ti nemocní i ti zatím ještě „zdraví“. Věřte, že chceme, abyste se u nás cítili dobře, abyste absolvovali náročnou léčbu s minimem vedlejších účinků a odcházeli s úsměvem.

Přejeme Vám všem příjemné prožití vánočních svátků, aby nikdo nebyl o Vánocích sám, aby Vám bylo dobře, aby ve Vašich domovech zavládla pohoda. Do Nového roku Vám všem přejeme zdraví, všechno ostatní je méně důležité.

Vaše Milana Šachlová