Skutečná událost

Milé čtenářky a milí čtenáři Onkaokna,

Jak často se každému z nás stává, že do nějakého našeho vztahu vstoupí stín neporozumění, přehrada oddálení. Je to lidské, ale současně je to i výzvou ke změně, všichni jsme zřejmě už někdy udělali zkušenost, jak málo stačí…Jako inspiraci pro Váš každodenní život Vám budu vyprávět skutečnou událost.

Paní Anna pochází z malého města. Na Mezinárodní den dětí pomáhala připravovat odpoledne pro rodiče s dětmi. Před 13 lety v přípravné skupině na tuto akci prosazovala paní Jana, že se koupí pro rodiče několik beček piva. Paní Anna nesouhlasila, s paní Janou se pohádala. Paní Jana přestala paní Annu zdravit. O tři roky později se paní Anna začala léčit s onkologickým onemocněním. I při léčbě chodila do práce, byla rozvedená, potřebovala peníze i kontakt s lidmi, její děti dorůstaly. Během nemoci posílila přátelské vztahy, jedna stará sousedka jí vařila, když jí nebylo dobře po chemoterapii. Sdělila pak paní Anně, že sama díky této pomoci měla větší radost ze života.

S paní Janou však k žádné změně nedošlo, 13 let se nezdravily, dvě ženy, které se dobře znaly… Paní Anna přemýšlela, zda by měla za paní Janou jít a zkusit začít jednoduše znovu, ale udělat první krok po tolika letech bylo pro ni příliš těžké.

Až jednou byla v obchodě nakupovat, uviděla záda jedné milé známé z města, ač jí neviděla do tváře, mile ji pozdravila. Jaké bylo její překvapení, když se otočila paní Jana! Překvapení z vyřknutého pozdravu po 13 letech bylo u obou žen. Paní Anna se z toho vzpamatovala jako první a řekla: „A musíme se na sebe ještě zlobit?, vždytˇjsme tu všichni jen na chvíli.“

Paní Jana vzlykaje odpověděla: “Nemusíme, už jsem si dávno říkala, že bych měla za Vámi zajít.“

Radost cítily obě dvě, protože umět si odpustit vrací radost.

Přeji Vám hodně radosti o letošních Velikonocích.

PhDr. Martina Kosová