Nádory tlustého střeva a konečníku

V r. 2000 bylo zjištěno 7346 nových případů v ČR a jsme řadu let na čelním místě ve světových statistikách. Více než polovina nádorů je zjištěna až v pokročilém stádiu.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

střídání průjmu a zácpy, krev nebo hlen ve stolici, bolesti břicha, chudokrevnost, plynatost.

Prevence je snaha o předcházení nádorového onemocnění.

Mnohé může ovlivnit každý z nás svým způsobem života.

Na střevu mohou vznikat drobné žlázovité výrůstky (polypy), které se po delším čase mohou zhoubně zvrhnout. Včasnou diagnózou tohoto žlázového polypu a jeho odstraněním zamezíme rakovinné přeměně. Časným příznakem chorobných změn na tlustém střevu je ztráta malého množství krve do stolice. Ztráta krve je tak malá, že ji nelze rozeznat pouhým okem. Krev však můžeme zjistit velmi jednoduchým testem.

Spočívá v tom, že se 3 dny po sobě vezme vzorek stolice asi velikosti čočky a rozetře se do testovacího psaníčka. V době provádění testu se doporučuje jíst hodně zeleniny, luštěnin a tmavého chleba. Naopak se nedoporučují krevní tučnice, jelita, prejt, prejtová polívka, syrové maso a zvěřina. Nemají se užívat následující léky: celaskon, acylpyrin, léky od bolesti hlavy, ascorutin, pelentan a léky snižující srážlivost krve.

K dalšímu vyšetření je pozván ten, u koho test pozitivní. Toto jednoduché vyšetření je určeno jen k výběru těch bezpříznakových osob, které je nutno došetřit.

V současné době mají osoby nad 50 let věku toto vyšetření stolice na okultní krvácení hrazené VZP jako součást preventivní prohlídky praktického lékaře. Při pozitivním nálezu (tj. zjištěné stopě krve) Vás odešle praktický lékař do gastroenterologické ambulance k došetření střeva po vyprázdnění (ke kolonoskopii).Týká se to i Vás

Ve výskytu zhoubného nádoru střeva na 100 000 obyvatel se udržujeme na prvních místech ve světě. Výskyt stoupá s věkem. Ročně se zachytí v ČR asi 3000 nových případů nádorů střeva a 2600 nádorů konečníku.

Polovina nádorů je zjištěna až pokročilém stadiu.

týká se to i vás Ve skutečnosti je nádor střeva pomalu rostoucí a jeden z nejlépe prevencí ovlivnitelných a léčitelných nádorů. Musí se však odhalit včas. Asi ve 20% případů se na vzniku podílí rodinná dispozice.

Typické je dlouhodobé bezpříznakové období. Nejčastěji (asi v 80%) vzniká na podkladě přeměny původně nezhoubného nádoru ve tvaru polypu (bambulky na stopce). Tento vývoj může trvat i několik let.

Jaké jsou příznaky nádoru střeva?

týká se to i vás Projevy se liší podle místa umístění, ale patří k nim např. krev ve stolici nebo hlen s krví, bolesti břicha, úzká stolice, střídání zácpy a průjmu, zvýšené nadýmání, křeče a odchod jen větrů s malým množství stolice s krví, pozdním příznakem je celkové hubnutí nebo chudokrevnost, nemožnost se vyprázdnit.


Riziko zvyšuje

nadměrný příjem energie, tuků, častá konzumace červeného masa, pečení masa, nadměrný přísun alkoholu, nedostatek látek s ochranným (protektivním) působením - vitamín C, kyseliny listové, nedostatek vlákniny ve stravě.

Riziko snižuje

dostatečný přísun ovoce a zeleniny, vlákniny, konzumace drůbežího masa a ryb.

Test krve ve stolici a kolonoskopie

Máte možnost využít jednoduchý test, který odhalí stopu krve ve stolici, která není vidět pouhým okem. Tento test je určen bezpříznakovým osobám a slouží k vytypování těch, kteří mají být dále došetření. Je levný a jednoduchý, dává proto jen orientační výsledek. U osob s příznaky (viz výše) však nenahradí vyšetření střeva po vyprázdnění. Test může být i falešně negativní nebo také falešně pozitivní. To znamená, že přítomnost krve nemusí být z nádoru, ale například z hemoroidu. Musíte dodržet instrukce na obálce testovacího psaníčka. Po nasbírání vzorků doručte obálku co nejdříve lékaři. Pokud se prokáže stopa krve v testu, následuje vyšetření střeva po vyprázdnění. Starší rentgenové vyšetření se sádrovým nálevem je celosvětově nahrazováno vyšetřením střeva přístrojem ve tvaru ohebné hadice - kolonoskopií. Kolonoskopie patří spíše do kategorie nepříjemných vyšetření, ale na druhou stranu je velmi přesná. Lékař vidí skutečný obraz sliznice ve zvětšeném na obrazovce. Všechna pracoviště používají premedikaci (injekci před výkonem).

týká se to i vás týká se to i vás týká se to i vás týká se to i vás týká se to i vás týká se to i vásO prevenci nádorů střeva v otázkách a odpovědích

Je to časté onemocnění v naší populaci?
Ano. Celosvětově jsou počty nemocných pacientů na 100 000 obyvatel nejvyšší v civilizovaných zemích. Naše republika se zařadila na první místa v celosvětových statistikách.

Jaké jsou rizikové faktory?
Mezi rizikové faktory patří strava s vysokým obsahem živočišných tuků a červeného masa, nízký obsah vlákniny ve stravě, nadváha, konzumace alkoholu a nedostatečný příjem některých látek jako je vitamín C a kyselina listová.

Můžu nějak ovlivnit vznik nádoru stravou?
Ano. Omezte příjem alkoholu, omezte tučnou stravu, jezte více drůbež a ryby než tučná masa a uzeniny. Jezte hodně ovoce a zeleniny, protože obsahuje vlákninu, ale také vitamíny a stopové prvky. Omezte uzení a grilování na ohni, omezte smažení jídel. Nekuřte. Omezte používání soli. Sportujte, hlídejte si váhu.

Dědeček onemocněl na nádor střeva v 75 letech. Onemocním také?
Jsou některé rodiny, kde se vyskytuje nádor střeva v mladém věku a postihuje několik příslušníků rodiny. Víme, že dědičné formy představují asi 5-15% všech nádorů střeva. Daleko častější je tzv. sporadický karcinom, který představuje asi 80% všech zhoubných nádorů a nedědí se.

Léčím se od dětství na zánětlivé onemocnění střeva (ulcerosní kolitidu). Mám vyšší riziko, že onemocním nádorem střeva?
Ano. Patříte do tzv. skupiny s vysokým rizikem, kam patří i ti, kteří mají polypy střeva, mají po operaci nádoru střeva, prsu, vaječníku. Za osoby se zvýšeným rizikem považujeme i ty, jejichž rodiče nebo sourozence měli nádor střeva.

Je onemocnění vyléčitelné?
Pokud přijdete včas, je onemocnění vyléčitelné. Bohužel více než polovina případů je zachycena až v pokročilém onemocnění.

Jak nádor vznikne?
Asi 80% zhoubných nádorů vzniká na podkladě přeměny původně nezhoubného nádoru. Na střevní sliznice se tvoří polypy (což jsou takové "bambulky" na stopce) a původně nezhoubná tkáň se zhoubně zvrhne. Tento proces může trvat i několik let. Pokud objevíme tento nezhoubný nádor nebo jeho počáteční přeměnu, můžeme ho velmi snadno odstranit a nedojde ke zhoubné přeměně.

Jaké jsou příznaky nezhoubného polypu?
V tom je právě problém, že vůbec žádné příznaky nejsou.

Jaké jsou příznaky rakoviny střeva?
Záleží na tom, kde nádor je uložený. Pokud je blízko svěrače konečníku, může se projevit třeba častým nucením na stolici, odchodem krve a hlenu. V pravé polovině střeva může zůstat dlouho bezpříznakový a upozorní na něj třeba až vzniklá únava a chudokrevnost. Mezi nejčastější příznaky je změna pravidelnosti stolice, střídání průjmu nebo zácpy, přítomnost krve ve stolici, úzká stolice, nadýmání, pocit plnosti nebo křeče, pocit nedokonalého vyprázdnění, neúmyslná ztráta hmotnosti, zvýšená únava. Tyto příznaky však nemusí znamenat jen nádor střeva, mohou se vyskytovat i u nenádorového onemocnění. Je však potřeba poradit se s lékařem.

Měl jsem provedené odběry krve. Vyšetřili mi sedimentaci, krevní obraz, cholesterol a jaterní soubor. Vše bylo v pořádku. Znamená to, že jistě nemám nádor střeva?
Chudokrevnost a vysoká FW jsou příznakem až pokročilého onemocnění. Na druhou stranu vysoká sedimentace a chudokrevnost nemusí vůbec znamenat nádorové onemocnění.

Existuje nějaký preventivní program?
Provádí se vyšetření stolice na tzv. okultní krvácení. To je taková příměs krve ve stolici, která není vidět pouhým okem. Test je velmi jednoduchý a spočívá v tom, že tři dny po sobě dáváte vzorek stolice na malá papírová psaníčka. Princip testu vychází z toho, že většina nádorů ztrácí malé množství krve do stolice. Test samozřejmě neodliší krvácení z nádoru a například z nějaké banality, jako jsou hemoroidy nebo nějaká prasklá žilka.

Komu je test určen?
Test je pro osoby nad 50 let věku a toto vyšetření stolice je součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře. Test je hrazen lx za 2 roky zdravotní pojišťovnou.

Můžu během testu normálně jíst?
V době provádění testu ne doporučuje jíst hodně zeleniny, luštěnin a tmavého chleba. Naopak se nedoporučuje jíst krevní tučnice, jelita, prejt, prejtovou polívku, syrové maso a zvěřinu. Nemají se užívat léky jako jsou vitamín C, Acylpyrin, léky od bolesti hlavy, Ascorutin, Pelentan, Warfarin a léky snižující srážlivost krve, protože test by mohl být falešně pozitivní.

Používá se tento test i v zahraničí?
Proběhly velké studie v Německu, Francii, Dánsku, Švédsku a Anglii s tímto testem. V zahraničí existují i jiné preventivní programy. Další možností v naší republice je, že si například přímo sám zaplatíte kolonoskopii.

Dává test stoprocentní jistotu, že jsem zdráv?
Falešná negativita testu může být způsobena tím, že polyp nebo nádor nemusí krvácet denně. Na druhou stranu po lécích, které snižují srážlivost krve, může být falešně pozitivní.

Nyní mám bolesti břicha, častější stolice, odchod hlenu. Lékař mě posílá na vyšetření střeva. Nestačilo by udělat jen test na okultní krvácení?
Ne. Test je určen pro vyšetření bezpříznakové populace a vytipování těch, kteří mají být dále ošetření. Vaše příznaky je nutné došetřit po vyprázdnění nejlépe kolonoskopií.

Co se stane, když je test pozitivní?
Je nutné došetřit střevo po vyprázdnění tzv. kolonoskopií. Vyšetření se provádí tak, že v poloze na levém boku Vám lékař zavádí přístroj ve tvaru dlouhé ohebné hadice. Během výkonu se fouká do střev malé množství vzduchu. Toto vyšetření nahrazuje rentgenové vyšetření, protože přináší přesnější informace. Výhodou této metody je to, že je vidět skutečná sliznice ve zvětšeném na obrazovce. Je možné také odebrat vzorky na vyšetření pod mikroskopem. Odběr je nebolestivý, necítíte ho. Touto cestou je možné také odstranit ze střeva nádorky střeva- polypy.

Je to bolestivé?
Tato metoda patří spíše do kategorie protivných a nepříjemných vyšetření. Dnes se jí však dává celosvětově přednost před rentgenovým vyšetřením. Čím lépe jste vyprázdněný, tím jsou lepší podmínky k vyšetření. Před výkonem dostanete injekci od bolesti a připichujeme během výkonu.

Jak dlouho výkon trvá?
Vyšetření trvá asi 20 minut. Po výkonu Vás necháme ještě 30 minut ležet na naší vyšetřovně.

Musím na kolonoskopii ležet v nemocnici?
Ne. Na našem pracovišti jich provádíme několik denně. Běžně se pacient vyprázdní doma a na výkon přijde ambulatně. Po injekci, kterou dostanete během výkonu, nesmíte 24 hodin řídit auto. Pokud bychom plánovali odstranění polypu, zůstáváte 24 hodin ležet v nemocnici.

Jaká je příprava na vyšetření?
Dostanete od nás poučení o výkonu, návod na přípravu a recept na projímadlo. Každé pracoviště má svůj osvědčený postup. Doporučujeme, aby byla jeden den kašovitá strava, další den jen čaj nebo minerálky, odpoledne vypijete 4 sáčky projímadla rozpuštěné ve 4 litrech vody. Vyprázdníte se a další den nalačno provádíme výkon. Pokud máte těžce nemocné srdce nebo cukrovku, upravíme přípravu.

Vyšetřují se takto i pacienti s vývodem (stomií)?
Ano. Je to běžný postup.

Má výkon i komplikace?
Absolutní bezrizikovost nemůže zaručit žádný lékař. Komplikace jsou velmi vzácné (ani ne 1%). Naše pracoviště je vybaveno moderní technikou, v provádění výkonu máme letité zkušenosti. Máme výhodu nemocničního zázemí pro případ jakékoliv komplikace.

Jak můžu předejít komplikacím?
Upozorněte lékaře, pokud trpíte nějakou alergií, dále pokud máte zvýšený sklon ke krvácení např. po vytržení zubu. Upozorněte, pokud máte zelený zákal, závažné onemocnění srdce nebo epilepsii.

Je ještě nějaká jiná možnost jak střevo vyšetřit? Slyšel jsem například o CT vyšetření.
CT vyšetření není vhodné pro vyšetření střeva. Upozorní nás až na větší nález. Užívá se hlavně k posouzení jater, uzlin a okolí střeva. Dnes se začíná vyšetřovat střevo s tzv. virtuální kolonoskopií, ale není to zatím běžně dostupné vyšetření a běžný postup. Pokud z nějakého důvodu není možné provést kolonoskopii, připadá v úvahu rentgenové vyšetření střeva (irigo). Provádí se tak, že konečníkem dostanete "sádrový" nálev a ke zlepšení přehlednosti se opatrně fouká vzduch. Hodnotí se nepřímý obraz sliznice na rtg snímku v tzv. dvojím kontrastu. Výkon možná je příjemnější než kolonoskopie, ale má menší přesnost. Během výkonu není možné například odebrat vzorky na vyšetření pod mikroskopem.