Xerostomie - suchost v ústech

Setkáváme se s ní při podávání některých léků, u starších pacientů, u psychiatrických pacientů a v neposlední řadě u pacientů s ozařováním na oblasti hlavy a krku. Dlouhodobé snížení množství slin může vést k různým komplikacím v dutině ústní- k zánětům dásní, plísňovému onemocnění dutiny ústní, k zubnímu kazu.

Léky, které způsobují suchost v ústech

Atropin, Algifen
Antihistaminika: Intal, Atrovent, Berodual
Neuroleptika: Plegomazin, Tisercin, Thioridazion, Chlorprothixen, Minithixen,…
Antidepresiva: Melipramin, Amitriptylin, Prothiaden
Morfin, Tramal
Ranital a Ranisan
Baclofen a mnohé další.

Při ozařování v oblasti hlavy a krku se maximální dbá na šetření slinných žláz. Suchost v ústech způsobená ozařováním je úporná a dlouhodobá. Snahy o její zmírnění podáváním tzv. Salagenu, který stimuluje tvorbu slin, předpokládá alespoň částečně zachovalou funkci slinných žláz. Lék má i nepříjemné vedlejší účinky. Nyní není dostupná v ČR. Příznivě působí vyplachování úst minerálkou, ale nikoliv slazenou. Slazené minerálky nejsou vhodné, cukr ulpívá na zubech a přispívá ke vzniku zubního kazu na krčku zubu. Obsah minerálů napomáhá naředit slinu.Používají se i tzv. umělé sliny, které se namíchají v lékárně, ale ne vždy se osvědčí. V závislosti na dávce záření se tvorba slin začne obnovovat po 2-3 měsících.

Pokud vznikne plísňová infekce, bývá rovněž úporná.Je možné použít protiplísňové léky, nejjednodušší a stále účinné je místní použití 3% vodního roztoku genciánové violeti. Na začátek ozařování na oblast dutiny ústní můžete použít z dostupných přípravků odvar nebo roztok šalvěje (Florsalmin kapky) .Osvědčilo se i preventivní podávání roztokem paracetamolu (Paralen), hydrogenuhličitanu apod., doporučuje se cucat Panthenol tbl nebo provádět výplachy každé 4 hodiny Tantum Verde lig.

Při vzniku zánětu sliznice dutiny ústní potravu konzumujte spíše chladnou, vhodná je zmrzlina. Stravu musí být měkká až tekutá. Můžete vyzkoušet přípravky výživy z lékárny, které obsahují kromě výživy i minerály a vitamíny. Jsou v baleny v malých krabičkách po 200ml (Resource nebo Nutridrink). Vhodné je popíjení slámkou. Po jídle vždy oplachovat sliznice.