Vincentka

Zdraví z hlubin přírody

Vincentka je přírodní, velmi silně mineralizovaná voda s obsahem jodu, fluoru, bikarbonátů a důležitých stopových prvků, která má velkou řadu příznivých a léčebných účinků. Svým osmotickým tlakem se blíží vnitřnímu prostřední člověka, proto je dobře snášena v zažívacím traktu i na sliznicích dýchacích cest.

Pomáhá regenerovat organismus po velkých ztrátách potu, např. při horečnatých onemocněních nebo při sportu. Pitné a inhalační kúry jsou vhodné při onemocnění dýchacích cest a hlasivek. Vnitřně také upravuje metabolismus, napomáhá při dlouhodobých trávicích potížích (vředová choroba, záněty), je vhodná jako doplněk léčby pro nemocné s cukrovkou, dnou a chronickými průjmy. Díky obsahu jódu může sloužit k uhrazení jeho denní dávky v množství 25 ml na den.

Při pitné kúře je doporučeno vypít dvakrát denně 2,5-3,5 dcl po dobu 15-20 dní. Během kúry je třeba omezit příjem soli kvůli velkému obsahu minerálů ve Vincentce samotné. Kontraindikována (nevhodná) je jen u pacientů se selháváním ledvin. U pacientů s jiným onemocněním ledvin a s otoky dolních končetin je třeba opatrnost. Ale i zde, po konzultaci s lékařem, je omezené množství možné. V současné době je, kromě dobře známé vody k popíjení, Vincentka i v několika dalších formách a má tak stále širší použití.

Vincentka - sprej zvlhčuje krční a nosní sliznici při suchých zánětech a v suchém prostředí a působí příznivě při zvýšení obranyschopnosti proti bakteriálním infekcím horních dýchacích cest. Kromě klasické verze tohoto spreje je nově na trhu i varianta Junior, která se liší nižší dávkou a tlakem rozprašovače a užším koncem nosního aplikátoru, a je tedy vhodná i pro novorozence a malé děti.

Pro péči o nosní sliznici je určena také Vincentka Nasalis (s proplachovací plastovou konévkou), která je zbavena oxidu uhličitého a izotonizována tak, aby sliznici nedráždila. Je vhodná při akutních zánětech i jako prevence.

Pro péči o sliznici dutiny ústní (osvěžení, zvlhčení, regenerace) jsou určeny Vincentka - pastilky s pomerančovou nebo bylinnou příchutí. Obsahují i hojivě působící pantothenan. Působí příznivě také při zvýšené zátěži hlasivek. Maximální dávka je 8 pastilek denně.

Při kašli a nachlazení lze použít Vincentku - sirup s jitrocelem a mateřídouškou, kde je příznivý vliv solí Vincentky posílen o účinné látky bylinek působících na kašel a zahlenění organizmu.

Pro péči o zubní sklovinu je určena Vincentka zubní pasta, která obsahuje mikročástice pomáhající účinně odstraňovat zubní plak a směs přírodních fluoridů zvyšuje odolnost proti zubnímu kazu.

Vincentka - koncentrát má více možností použití. Lze ji přidat do koupele. Minerální soli mají blahodárný vliv na pokožku, udržují vlhkost a zdravý vzhled. Koncentrát do koupele je vhodný také pro pacienty s bolestivostí kloubů a únavou svalů. Další možností je použít koncentrát v odpařovačích vzduchu, vodních klimatizacích či v saunách, kdy dochází k uvolňování solí do ovzduší, což příznivě ovlivňuje dýchací cesty.

Pro péči o pokožku jsou určeny i další nové produkty. Jedním je Vincentka hydratační sprej, který je určen k osvěžení a zvlhčení. Druhým je Vincentka hydratační krém doporučovaný pro suchou, šupinatou pokožku s porušenou ochrannou bariérou. Svým složením se řadí k přípravkům s obsahem minerálních vod, které jsou už řadu let v oblasti kosmetiky s úspěchem používány.

Výrobky řady Vincentka žádejte ve své lékárně.

Mgr. Kateřina Kroutilová
Ústavní lékárna MOÚ
6/2013