Terapie zácpy

Asi každého z nás alespoň občas potrápí pocit špatného trávení či nepříjemná změna v režimu vyprazdňování, tedy zácpa nebo průjem.V prvé řadě je třeba zamyslet se nad tím, co to vlastně zácpa je a snažit se najít její příčinu (za pomoci lékárníka, lékaře) a tu pokud možno co nejdříve odstranit. I mnohé léky mohou být příčinou zácpy! Většinou se lidé nesprávně domnívají, že je nutná každodenní defekace.V odborné literatuře je uvedeno, že i 2-3 stolice týdně ještě za zácpu považovány být nemusí, ale na tento problém je třeba dívat se individuálně.

Jednou z častých příčin vzniku zácpy je špatná životospráva a úprava stravovacích návyků a pitného režimu je často plně dostačující k odstranění potíží!

Nezbytný je příjem tekutin (2-3 litry denně, nepočítá se káva a černý čaj!), strava bohatá na vlákninu-ovoce, zelenina, celozrnné pečivo a dle možností dostatek pohybu. Teprve až při nedostatečné odezvě na dietetická opatření byste se měli rozhodnout pro některou z možností farmakoterapie, tedy podání laxativ.

Volně prodejnými léky lze léčit jednak obtíže akutní, krátkodobé, ale je třeba mít na paměti, pokud se přidruží závažnější doprovodné příznaky (např. kolikové bolesti), je nutná konzultace s lékařem. Lze léčit i potíže vleklé, chronické, ale pouze po předchozí návštěvě u lékaře a stanovení diagnózy.

Terapie akutní zácpy

Akutní zácpu nejrychleji odstraní kontaktní laxativa, ať již přírodní na bázi senny, tak syntetická.V současné době je na trhu několik přípravků určených k terapii akutní zácpy, které však působí dráždivě na tlusté střevo a proto se v žádném případě nesmí používat pravidelně a dlouhodobě, při denním používání ne déle než 7-10 dní. Při dlouhodobějším užívání hrozí riziko vzniku závislosti na tyto léky a střevo bez nich potom prakticky není schopno fyziologicky pracovat. Mohou se také objevit nežádoucí účinky - bolesti břicha, popř. až průjem.Do této skupiny patří např.tablety Fenolax nebo kapky (Guttalax, Laxygal), které je nutno dávkovat velmi opatrně, tj.zpočátku 8-10 kapek večer, účinek nastává asi za 6-10 hodin. Je nutno upozornit, že i produkty s obsahem senny (Regulax, Projímavá čajová směs, Čaj ze senny) patří do této skupiny a tolik šířená reklama o šetrném projímadle není v tomto případě na místě.

Při akutních potížích můžete použít také glycerinové čípky, o kterých se píše dále.

Terapie chronické zácpy

Pokud se potíže se zácpou vracejí a nebo jsou chronického rázu, je třeba užívat přípravky jiné, šetrné, bez rizika vzniku návyku a nežádoucích účinků. Sem řadíme produkty s vlákninou, např. Psyllium (přírodní indická vláknina), nebo Ispaghula (obsahuje osemení jitrocele vejčitého),které se nechají před užitím nabobtnat v teplé vodě. Je nutné vždy je důkladně zapít!

Jako další, velmi šetrný a účinný přípravek lze použít sirup s obsahem laktulózy (Lactulosa, Duphalac), volně prodejný v 200ml balení (asi 107 KČ). Používá se k úpravě fyziologického rytmu tlustého střeva a všude tam, kde je třeba měkké stolice (hemoroidy, po zákroku na tlustém střevě nebo konečníku apod.) Očekávaný účinek se projeví asi za 4 dny pravidelného užívání. Velikost dávky závisí hlavně na stavu zácpy, zpravidla lze počáteční dávku (10-40ml denně, tj. 1-3 polévkové lžíce) po 3-4 dnech snížit na udržovací dávku 10-25ml denně (1-2 lžíce), nejlépe v 1 dávce ráno po snídani. Při pocitu sladké chuti jako nepříjemné se doporučuje ředit vodou nebo smíchat s ovocnou šťávou.

U diabetiků je třeba brát v úvahu určité množství přidružených cukrů (v 100 ml sirupu max.10g galaktózy, 6g laktózy), při obvyklých dávkách ale nepředstavuje riziko. Lze podávat i v období těhotenství a laktace.

S rychlým nástupem účinku můžeme doporučit glycerinové čípky (Suppositoria glycerini), balení 10 čípků (22Kč) , Jsou určeny pro dospělé a děti starší 10 let při zácpě různého původu (změna prostředí, životosprávy, při dlouhodobém upoutání na lůžku, po operaci, při tvrdé stolici, také v těhotenství a při kojení).

Naopak nesmí se použít při bolestivých trhlinkách v oblasti konečníku a při krvácivých hemoroidech. Aplikuje se 1 čípek do konečníku podle potřeby, přípravek vyvolá vyprázdnění obvykle za 20-30 minut. Nedoporučuje se jeho nepřetržité denní používání po dobu delší než 1 týden.

Na závěr bych chtěla připomenout, pokud samoléčení nepřinese požadovanou úlevu, je třeba vyhledat lékaře.

S otázkami na správné užívání volně prodejných léků a možnost kombinace s ostatními léky se obraťte na svého lékárníka.

PharmDr. Pavlína Zálešáková, lékárna