Terapie hemoroidů

Popis onemocnění

Problém s hemoroidy má v současné době velmi mnoho lidí (uvádí se, že více než 50 % populace starší 50 let). Jedná se o intimní problém, a proto se s ním řada lidí stydí či váhá svěřit. Přitom toto onemocnění lze účinně léčit! Nejprve je však třeba stanovit jasnou diagnózu hemoroidů, provést potřebná vyšetření a vyloučit jiné příčiny potíží (např. zánětlivé či nádorové onemocnění). Proto v případě objevení se hemoroidálních potíží neváhejte a poraďte se se svým lékařem.

Hemoroidy jsou uzlovité rozšířeniny (křečové žíly) žilních pletení v oblasti konečníku. Příčinou vzniku bývá nejčastěji vrozená nedostatečnost (oslabení) žilní stěny. Dle lokalizace rozlišujeme hemoroidy vnější (v ústí řitního otvoru) a vnitřní (uvnitř konečníku). Vznik a rozvoj hemoroidů urychluje častá zácpa či průjem, obezita, některá jaterní onemocnění, často se hemoroidy objevují poprvé v těhotenství, rizikovým faktorem je i sedavé zaměstnání.

Příznaky hemoroidů jsou různé, patří k nim svědění, pálení, mokvání, tlak v oblasti konečníku, bolestivost, krvácení (jasně červená krev ve stolici). Tyto mírnější potíže se však mohou zhoršit a přerůst ve vážnější komplikace- v silnou bolest a krvácení, problémy s udržením stolice, vyhřeznutí hemoroidu, trombózu (sražení krve), zánět a další. Pro určení správné léčby je vždy třeba zjistit a zhodnotit rozsah, velikost a stav hemoroidů.

Obecná doporučení

Pokud trpíte hemoroidy, je třeba dodržovat určitá doporučení, která napomáhají předcházet komplikacím. Zejména je třeba dbát na pravidelnou stolici a předcházet zácpě. Z dietních opatření je nutné zajistit dostatečný příjem tekutin (minerální vody, ovocné šťávy, NE káva a černý čaj), stravu obohatit o potraviny s vyšším obsahem vlákniny (celozrnné pečivo, ovoce, zelenina). Důležitý je i dostatek pohybu.

U často se opakující či chronické zácpy je důležité změkčování stolice. Nejvhodnější jsou přípravky, které jsou šetrné a mohou se užívat pravidelně bez nebezpečí návykovosti. Dostupné jsou vlákninové přípravky (Psyllium atd.), u nichž je třeba zdůraznit, aby jejich užití bylo dostatečně zapito, jinak by mohlo dojít i k překážce v trávícím traktu. Velmi vhodné je užívání laktulózy (Lactulosa, Duphalac sirup), dávku lze upravovat podle stavu zácpy (zpočátku 15-45 ml denně, poté udržovací dávka 10-25ml denně, lze užívat v jedné denní dávce či rozděleně), dávku je možno ředit ve vodě, čaji, vmíchat do jogurtu, je-li Vám sladká chuť nepříjemná. Selhání účinku laktulózy je nejčastěji způsobeno poddávkováním nebo nedostatečně pravidelným užíváním. Je třeba počítat s tím, že účinek laktulózy se projeví až po delší době (větš. po 2-4 dnech).

Zároveň je třeba dodržovat přísnou hygienu konečníku. Po každé stolici je třeba konečník umýt, existují i speciální vlhčené ubrousky pro ošetření hemoroidů. Je třeba dbát na to, aby nedocházelo k zapářce v oblasti konečníku (nenosit prádlo ze syntetických materiálů).

Léčba

Kromě uvedených režimových opatření lze pro mírnění obtíží použít různé léčivé přípravky, z nichž většina je volně prodejných.

Masti (Faktu, Dobexil H, Procto-glyvenol, Mastu-S…) lze užít k ošetření vnějších i vnitřních hemoroidů. Aplikují se na konečník po každé stolici po omytí. Pokud je přiložen aplikátor, lze zavést i dovnitř konečníku. Masti obsahují zklidňující a protizánětlivé složky a látky podporující hojení, případně znecitlivující.

U vnitřních hemoroidů je výhodné použití stejných léčivých přípravků – ale ve formě čípků. Čípky se zavádějí opět po stolici a po umytí. V případě krvácejících hemoroidů příznivě působí Spofax čípky, Faktu (mast, čípky), které kromě toho, že tlumí bolest, zduření, pálení a svědění, také zastavují krvácení.

Z přírodních prostředků působí příznivě sedací koupele z dubové kůry, nálev se připravuje ze 100g kůry, která se nechá 25 min vyluhovat v 1,5l horké vody. Nálev má stahující, protizánětlivý a hojivý účinek. Kromě nálevu existuje také gel s výtažkem z dubové kůry. Také sedací koupele z nálevu z heřmánku či řepíku působí protizánětlivě a zmírňují obtíže při hemoroidech.

Léčbu hemoroidů lze podpořit i vnitřním užíváním přípravků ve formě tablet, které zpevňují cévní stěnu, snižují prostupnost cévní stěny, zlepšují průtok krve a působí protizánětlivě. Volně prodejné jsou přípravky Cilkanol, Ascorutin, Venoruton, Venoruton forte, Danium a další. Z léků vázaných na recept je možno zmínit např. Detralex, Cyclo 3 Fort, Glyvenol.

Při neúspěchu režimové a konzervativní léčby přichází v úvahu léčba chirurgická.

Na závěr bych zdůraznila, že je třeba si uvědomit, že čím dříve se začnou hemoroidy léčit, tím bude léčba méně komplikovaná a většinu obtíží bude možno řešit ambulantně. Pokud se však léčba zanedbá a dojde ke komplikacím a trvalým potížím, je třeba volit radikální chirurgické řešení. Léčba hemoroidů je nutná a neměla by být odkládána.

Mgr. Jindřiška Hofmanová, Ústavní lékárna MOÚ