Rady babky bylinkářky

Pokud si bylinky nesbíráte nebo nepěstujete, obraťte se na lékárny nebo prodejny bylinek, kde vám poradí. Pořádně si přečtěte i návod na krabičce nebo sáčku s bylinkami, každá bylina potřebuje jiné zacházení. Účinné látky časem vyprchají, proto je doma neskladujte zbytečně a uchovávejte v dobře uzavíratelných nádobách (nikoliv plastových). Chraňte je před vlhkem, světlem a vysokou teplotou. Dávkování čaje, teplota vody a doba vyluhování se řídí podle množství látek, které se z rostliny uvolňují. Například některé byliny se na přípravu čaje povaří (přeslička), některé (hloh) jen zalijí vroucí vodou.

Studený výluh (macerát) se připravuje u těch bylin, které se teplem ničí. Za studena se uvolní z rostliny jen části snadno rozpustné ve vodě (sléz lesní, jitrocel kopinatý).

Odvar se získává vařením a scezením, obvykle při smíchání kořenů s obtížně rozpustnými látkami.

Olejový výtažek se získává tak, že rostliny se napěchují do sklenice s olejem,nechají se vyluhovat několik týdnů. Pak se směs zahřívá a nakonec přecedí. Oleje se snadno kazí, přechovávají se v tmavých lahvích v chladnu. Olejové výtažky obsahují bylinné části rostlin rozpustné v tuku.

Uvolněním účinných látek pomocí alkoholu vzniká tinktura. Různé látky se rozpouští v alkoholu různě. Tinktury jsou silné léky.

Základem mastí jsou vazelína, kokosový tuk, rostlinný tuk nebo sádlo. Byliny se rozehřejí s olejem nebo tukem, aby se z nich uvolnily látky rozpustné v tucích.

Zábaly působí buď teplem nebo chladem. Většinou se skládají z vlhké teplé nebo vlhké studené vnitřní látky, suché mezivrstvy a zahřívající vnější látky. Studené zábaly mají uklidńující účinek a mohou snižovat teplotu, horké se používají k tišení bolesti a uvolňování křečí.

Já sama bylinky nepoužívám k léčbě a dávám přednost lékům vyráběným ve farmaceutických továrnách. Jejich výhodou je vždy přesně daný obsah účinné látky a známé nežádoucí účinky a možné reakce s jinými léky. Bylinky mám ráda pro jejich vůni. Také je používám v kuchyni.