Prevence proleženin

Mnoho pacientů je díky své nemoci připoutáno na lůžko. Jestliže se tato doba prodlouží na období delší 14-ti dnů, hrozí tu riziko vzniku tzv. dekubitů, neboli proleženin.

Někteří z vás se možná ptají, co to vlastně ten dekubitus je. Je to místní poškození tkáně, které se vyskytuje na místech, na které je díky nepohyblivosti pacientů vytvářen tlak vlastní vahou pacienta. Postupem času může dojít k rozšíření a prohlubování dekubitu až do podkoží či na kost. Mohou to být např. paty, oblast křížové kosti. Vyšší riziko vzniku proleženin se vyskytuje u pacientů s obezitou, inkontinencí, bez příjmu potravy, s cukrovkou…

Aby nedošlo ke vzniku dekubitu rozšířeného až do podkoží, je velice důležitá prevence. Preventivní opatření a nebo léčbu tzv. 1. stupně dekubitu, může každý zvládnout sám. V případě horšího postižení, je nutno obrátit se na lékaře nebo specializovanou sestru.

Ale nemalujme čerta na zeď s horším postižením. Zatím nám jenom stačí, když budeme vědět, jak se proti vzniku proleženiny uchránit.

Důležité je, aby se kůže udržovala čistá, byla chráněna před vlhkostí. Není moc dobré ji třít, sušíme jen mírným tlakem a udržujeme ji vláčnou a promaštěnou. K tomuto účelu jsou vhodné např. přípravky s názvem MENALIND Professional. Firma tuto řadu rozdělila barevně podle použití. Modrá řada je na čištění pokožky, žlutá řada k ošetřování; a růžová řada na ochranu pokožky.

Např. Menalind čistící pěna slouží k ošetření pokožky u inkontinentních pacientů; Ošetřující přísada do koupele k mírnému čištění zralé pokožky a pokožky zatěžované inkontinencí a ležením na lůžku. Obsahuje Pantenol, má neutrální PH pro pokožku a příjemnou svěží vůni; dále lze také doporučit olejový spray (vytváří ochranný film na problematických místech u ležících pacientů) a nebo kožní protektor (k uklidnění zarudlých částí pokožky u inkontinentních pacientů). Kožní ochranný krém vytváří ochranný film a chrání tak pokožku intimních oblastí před agresivními látkami moči a stolice. Krém obsahuje účinné látky jako jsou zinek a kreatin, který podporuje přirozený mechanismus ochrany pokožky. Tvoří ochranný film na pokožce a rychle se vstřebává. A pozor! Na již poškozené místo nesmí příjít masážní mastičky a gely s obsahem kafru nebo mentholu. Jinak můžeme prokrvení pokožky napomoci právě těmito přípravky.

Jestliže byste se chtěli informovat i na další přípravky této řady, tak informace seženete zcela jistě v lékárně a nebo na internetové adrese www.hartmann.cz.

V prevenci je důležitá péče o inkontinentní pacienty, protože moč i stolice mají vliv na tvorbu proleženin, mohou zpomalit jejich hojení, způsobují vznik nepříjemných oděrek. Některé přípravky, které jsou vhodné k ošetření pacientů, jsem již uvedla výše.

Další rada, kterou můžeme poskytnout je, abyste nezapomínali i na tzv. polohování na lůžku. Tím se zabrání působení dlouhodobého tlaku na jedno místo. Pacient by neměl delší dobu sedět na tvrdé podložce – měli bychom ho podložit alespoň polštářem nebo molitanem, který najdeme doma.

Ale ani použití vhodné kosmetiky a polohování není všechno. U těchto pacientů je velmi důležitá také vhodná výživa. Je třeba dbát na dostatečný příjem bílkovin, železa, zinku, vitamínu C, které podporují syntézu kolagenu, a důležitá je také dobrá hydratace, tady lze využít přípravků k popíjení – např. Nutridrink, Fresubin, Meritene…

A ovšem ze všeho nejdůležitější, a na to bychom neměli zapomínat, je dobrý spánek, který má léčivé účinky.

Kateřina Bauerová a Světlana Polišenská
Ústavní lékárna MOÚ
2/2005