Léky a slunění

Někteří z vás už to znají a v letních měsících se setkali s „alergií“ na sluníčko, která se projeví nepříjemnou kožní změnou, ať už je to spálená pokožka po nadměrném slunění, nebo svědění, kopřivka či ekzém.

Bohužel i užívání některých léků, a to celkových i lokálních, může tyto projevy ještě zvýraznit. Patří sem například některá antibiotika, kortikoidy, antidiabetika, třezalka a mnohé další.

Lékárník by vás na tuto věc měl při výdeji léku upozornit, ale přesto si ve chvilce volna zkuste pročíst příbalový leták, který je ke každému balení léku přiložen, kde se s určitostí dozvíte, jestli právě tento lék patří mezi tzv. fotosenzitvní a může tedy vyvolat reakci po slunění. Co to pro vás znamená?

Vy samozřejmě můžete bez obav tento přípravek užívat, jen je potřeba dodržet některá ochranná opatření, aby nedošlo k výše zmíněné nežádoucí reakci.

Především je důležité vyhnout se přímému slunečnímu záření a to nejen v „kritickém“ čase mezi 10. a 15. hodinou, ale po celý den nebo tuto dobu alespoň snížit na minimum a hlavně chránit si pokožku vhodným oděvem, nosit pokrývku hlavy a také používat krémy s vysokými ochrannými faktory.

Samozřejmě pokud se chystáte na dovolenou k moři, měli byste informovat o této skutečnosti lékaře a poradit se s ním, jistě najde vhodný lék, takový, aby vaše dovolená a odpočinek proběhly bez výraznějšího omezení.

PharmDr. Pavlína Zálešáková
Ústavní lékárna MOÚ
4/2004