Léčba kašle

I když se v zimním období snažíme dávat na svoje zdraví větší pozor, tak se někdy nevyhneme tomu, aby nás „neskolilo“ nachlazení, chřipka, angína, nebo v lepším případě „pouze“ kašel. Ale i ten nás dokáže pěkně potrápit.

Než se s kašlem vydáme k lékaři, tak se většinou snažíme o tzv. samoléčbu. Abychom se však léčili správně a účelně, je nutné vědět několik základních informací. To, že není kašel jako kašel, ví snad každý.

Suchý a dráždivý kašel, který může být velice vyčerpávající a rušící noční spánek, je potřeba tišit pomocí tzv. antitusik.

Naopak vlhký kašel, který se vyznačuje zvýšenou produkcí hlenu, je třeba podpořit ve vykašlávání pomocí tzv. expektorancií a především dostatečného příjmu tekutin.

Obvykle není vhodné užívat přípravky s antitusickým a expektoračním účinkem současně, protože se vzájemně ruší. Pouze ruší-li výrazný vlhký kašel spánek, pak použijeme expektorancia přes den a antitusika na noc.

Kašel můžeme léčit buď přírodní cestou a nebo, pokud už nám bylinky nepomáhají, můžeme sáhnout po různých kapkách či tabletkách.

Z volně prodejných přípravků, které potlačují suchý a dráždivý kašel můžeme použít např. Tussin kapky; Sinecod sirup (vhodný i pro děti od 3 let), kapky (možnost použití u dětí od 2. měsíce života); Ditustat kapky; Robitussin Antitusicum na suchý dráždivý kašel - sirup.

U vlhkého kašle můžeme nejdříve sáhnout po bylinkových čajích nebo sirupech. Z těch nejznámějších je to samostatně třeba jitrocel či lípa, a nebo můžeme použít bylinky ve směsích – např. Pulmoran, Čajová průdušková směs. Ze sirupů můžeme použít: Jitrocelový sirup, Thymomel sirup, nebo nejnovější Vincentka sirup s obsahem minerální vody, jitrocele a mateřídoušky.

Jestliže máte pocit, že bylinky nebudou dostatečně účinné, můžete použít jiné přípravky, např. známý Bromhexin v kapkách, tabletkách; Mucosolvan sirup, kapky, tabletky; Fenorin sirup, tablety; Fenorin P sirup pro děti do 12 let a nebo ACC ve formě kapsliček nebo šumivých tablet.

Přípravků, které lze použít k léčbě jakéhokoliv druhu kašle, je spousta, a uvedení všech jejich názvů by vydalo na hodně dlouhý seznam, takže zde máte uvedeny pouze ty „nejznámější“.

Samozřejmostí je, že v naší, i kterékoliv jiné lékárně Vám s výběrem vhodného léku rádi poradí. A ještě jedna rada na závěr. Nesnažte se za každou cenu léčit sami. Jestliže i po samoléčbě budou potíže přetrvávat, rozhodně navštivte svého lékaře.

Kateřina Bauerová
Ústavní lékárna
5/2004