Jak na problémy s jídlem

Nechutenství a s tím spojený snížený přísun potravy je problém, který trápí většinu onkologických pacientů. A nejen ty. Sníženým příjmem potravy a díky tomu i množstvím živin, mohou trpět i děti ve vývinu, nebo pacientky trpící problémem anorexie či bulimie.

V této problematice můžeme v lékárně pacientům nejvíce poradit s tzv. „sippingem“ neboli popíjením.

Tato forma výživy je vhodná ve chvíli, kdy má pacient alespoň částečný příjem potravy, ale jsou případy, kdy lze tímhle způsobem nahradit i jídlo pro celý den.

Přípravků určených k tomuto typu výživy je celá řada a jsou vyráběny v praktických a snadno použitelných „tetra-packových“ obalech či skleněných lahvích o objemu 200-500 ml, v různých chuťových variantách. Tyto přípravky je vhodné pít chlazené a před použitím je nutno je protřepat. V lékárně vedeme běžné typy, ale není problém pro pacienta zajistit i jiné.

Tyto přípravky se vyrábí buď v kombinaci s vlákninou - Nutridrink MULTIFIBRE (vanilka, pomeranč, jahoda) nebo bez vlákniny - Nutridrink (karamel, čokoláda, tropické ovoce, neutrální); Nutridrink JOGURT (malina, citron s vanilkou); Nutridrink FAT FREE (bez tuku, na bázi džusu, s příchutí ananas nebo hruška s jablkem); Resource ENERGY (čokoláda, vanilka, meruňka, lesní ovoce). Výrobci berou také ohled na stále zvyšující se procento diabetiků v populaci – Novasource DIABETES (čokoláda, karamel, ovocná příchuť), Diasip (jahoda, vanilka) a také myslí na pacienty, kteří mají zvýšenou potřebu bílkovin – Resource PROTEIN DRINK (čokoláda, vanilka, meruňka) – tyto přípravky podporují lepší hojení ran, např. po operaci.

Denní spotřeba závisí na tom, kolik stravy je potřeba doplnit. Doporučené množství např. u Nutridrinků, které se u nás v nemocnici používají nejvíce, je 2-3 krabičky denně spolu s jídlem. Po konzultaci s lékařem je možno nahradit i celodenní stravu 5-7 baleními, které pokrývají denní nutriční potřebu.

Než doporučíme některý z přípravků, je nutné zjistit několik základních informací o stavu pacienta. Řada z nich trpí nechutenstvím v důsledku chemoterapie či radioterapie, má problémy s polykáním, je po operaci. Zjistíme, zda nemá další zdravotní problémy jako je cukrovka, špatně se hojící rána po operaci, průjem, problémy s příjmem tekutin. Pokud by pacient trpěl průjmem, těžším zánětlivým onemocněním střeva nebo je po operaci trávícího traktu, tak nedoporučujeme přípravky s obsahem vlákniny, protože vláknina podporuje peristaltiku střev a to je v těchto případech nežádoucí. Na základě těchto informací již můžeme pacientovi doporučit co nejvhodnější přípravek a také počet krabiček na den.

Někteří pacienti trpí také problémy s polykáním. V těchto případech můžeme doporučit 2 přípravky, které stravu zahustí a ta se pak lépe polyká. Jsou to Nutilis a Nutriton. Oba jsou bez příchuti, takže je lze přidat do jídla. Vzhledem k zatím malé poptávce, nemáme tyto přípravky běžně v lékárně, ale jsme schopni zajistit je do druhého dne.

S výběrem vhodného typu doplňkové výživy Vám rádi v naší lékárně poradíme.

Kateřina Bauerová
4/2004