Život se stomií

Řada z Vás se ptá, co může dělat po operaci, kterou vznikla stomie, co nesmí, na co si dát pozor. Řadu informací jsme již otiskli a doporučili Vám i Kluby stomiků, kde můžete získat nejzasvěcenější informace.

Asi za 1-2 měsíce po operaci můžete postupně se vracet ke svým koníčkům a své práci. Omezení se týká jen činností, které vyžadují zvýšenou fyzickou zátěž ( nevhodné zvedání činky, kulturistika apod.) . V zásadě může stomik dělat téměř všechny své koníčky (turistika, jóga, míčové hry, jízdu na kole, lyžovat, plavat, hrát tenis) a také téměř všechna povolání. Důležité je naučit se správně zacházet s pomůckami, mít je vždy po ruce. Upravte si také svůj šatník, pokud je to možné, preferujte šle místo opasku. K dostání jsou i specielní plavky pro stomiky. Než se vydáte na cesty, informujte se o podrobnostech, vhodnější je vlastní WC a koupelna. Pokud letíte letadlem, vezměte si pomůcky do příručního zavazadla, mohla by vás nějaká komplikace se zavazadly zaskočit.

Operace vedoucí k vytvoření stomie by neměla ovlivnit partnerské vztahy založené na vzájemném porozumění. Zvolte vhodnou atmosféru, decentní a rozměry vyhovující stomickou pomůcku, odpovídající oblečení. U mužů může operační poškození v malé pánvi vést k sexuálním problémům, ženy někdy pociťují bolesti v důsledku stahů pooperačních jizev. Stomie Vám nijak nebrání při těhotenství i porodu, o těhotenství uvažujte až za 2 roky po operaci. Pravděpodobnost otěhotnění může být snížena vznikem srůstů v okolí vaječníků a vejcovodů. Rizika těhotenství nejsou vyšší než u zdravých žen. Pokud jste dostávala chemoterapii nebo byla ozařovaná, poraďte se o těhotenství se svým lékařem- onkologem, ale i gynekologem a genetikem.