Zhoubný nádor plic

Každý rok je v ČR diagnostikováno přes 6000 nových případů, v celosvětovém měřítku umírá každoročně milión lidí na toto onemocnění. Muži představují 76% nemocných a jsou tímto nádorem postihováni asi3,3x častěji než ženy. Varující je nyní nárůst onemocnění u žen, často i nekuřaček.

Zachycení časného stádia bývá dílem náhody. Přesná příčina onemocnění není známa, ale kouření tabáku se na tomto onemocnění podílí až v 90%. Smutným faktem zůstává, že až 75% nemocných přichází s již místně pokročilým onemocněním nebo jsou již přítomny metastázy. Pouze 11% pacientů v ČR je schopno podstoupit operaci- resekci plic, kde naděje na vyléčení je vysoká.

Jediným preventivním doporučením je absolutní zákaz kouření. Pacienti přicházejí na vyšetření pozdě, protože nejčastější varovný příznak- kašel, je kuřáky často pokládán za běžný „kuřácký“ kašel. Další příčinou pozdního záchytu je i to, že často pacient nemá příznaky žádné nebo jen únavu, nechutenství, slabost.

Podle histopatologie (vyšetření pod mikoskopem) dělíme tyto nádory na 2 skupiny. Před rozhodnutím o léčbě je potřeba znát klinický stav pacienta a pečlivě zhodnotit funkční stav a také znát přesně rozsah onemocnění.

Před zavedením chemoterapie tito pacienti nežili déle než 3 měsíce, protože karcinom plic vede rychle k váhovému úbytku a rozsevu onemocnění. Přelomem byl rok 1980, kdy se začala používal v léčbě platina a ta se používá dodnes nejčastěji v kombinaci s dalšími léky. Od 90.let se prognóza pacientů zlepšila.

Naděje pro pacienty je v multidisciplinárním přístupu k diagnostice a k léčbě. Výzvou do budoucna je především prevence a včasná diagnostika zaměřená na rizikovou populaci kuřáků. Výzkum nyní směřuje k výrobě tablet a dále k biologické léčbě a k léčbě „ šité na míru“.

Nejlepší je nekouřit

Kuřáci, můžete využít pomoc v „Poradně zdravé výživy a odvykání kouření“ v Bakešově pavilónu v MOÚ, tel: 54313 4303