„Zázračná hladovka“

Hladovky nám doporučují různé časopisy jako očistné půsty nebo cestu ke zdraví a ke štíhlosti. Dokonce někteří léčitelé doporučují hladovku jako léčebnou protinádorovou metodu. Bohužel nádory se chovají natolik autonomně (samostatně), že není možné vyhladovět nádor, ale vždy jen hostitele nádoru. Někdy se setkávám s pacienty, kteří při zjištění nádoru začali s drastickou hladovkou a přijdou v době, kdy jsou tak zdevastovaní a vyhublí, že žádná další onkologická léčba nepřichází v úvahu. Jsou studie, které dokládají, že váhový pokles o 10 % za 6 měsíců nebo 5 % za 1 měsíc významně zhoršují pooperační stav, snášenlivost chemoterapie atd. Všimněte si, že se nepíše o kilogramech, ale o procentech. Tedy i člověk, který má nadváhu a připadá nám tlustý, může být ohrožený větším hubnutím. Jsou někteří léčitelé a šarlatáni (asi bych spíše řekla psychopati), kteří tvrdí, že po 21 dnech hladovění dochází k odstranění začínajících nádorů a nejlepší výsledky jsou při hladovění 45 dní, kdy dochází k nejlepší očistě.

Při 4 denním hladovění již může dojít k poklesu obranyschopnosti. Pokud je součástí našeho jídelníčku ovoce, zelenina, kysané mléčné výrobky a celozrnné pečivo, dochází k „čištění“ našeho organismu neustále. Hladovějící tělo si nebere ze zásob jen tuky, ale musí sáhnout i do bílkovin (do svalové hmoty).

Pokud hladoví obézní člověk za účelem hubnutí, ocitá se v pasti, protože mu klesá bazální metabolismu (snižuje se množství energie, které spálí v klidu) a po hladovce musí být mnohem menší příjem stravy než před ní, jinak váha začne závratnou rychlostí stoupat (jo-jo efekt).

Každá hladovka urychluje řídnutí kostí (osteoporosu). Vlivem hladovky vypadávají vlasy, zhoršuje se kvalita pleti, vzniká ideální terén pro vznik celulitidy. Většina „hladovkářů“ je nervozní, úzkostná, nejsou schopni se soustředit.

Informace o hladovění se šíří i na internetu a těmto „vyznavačům“ není možné vymluvit nesmyslnost jejich počínání. Pokud chcete hubnout, protože máte nadváhu, můžete se obrátit do naší Poradny zdravé výživy a odvykání kouření ve II. patře nové budovy. Řada našich klientů již dosáhla svých cílů a postupně ztrácí váhu. Léčba je zdarma a obě Mgr. Zdena Svobodová i Iva Hrnčiříková se problematice velmi věnují.

MUDr. Milana Šachlová, CSc.