Zajímavosti z medicíny - zázračné vitamíny?

Zhruba v polovině 20. století vypukla narůstající vlna zájmu o vitamíny. V základních rysech bylo tehdy završeno studium vitamínu A, který je nepostradatelným pro vznik optických signálů v oční sítnici (zejména za šera), účinně působí jako ochranný faktor kůže a sliznic vůči poškozujícím účinkům ultrafialového záření. Avšak byly odhaleny také stinné stránky a rizika vitamínu A. Jeho nadbytek může vést k závažnému poškození kůže a sliznic. Vitamín A je rozpustný v tucích a je obsažen takřka výhradně v živočišných produktech.

Dále se zjistilo, že předstupeň vzniku vitamínu A tvoří tzv. beta karoten. Ten je schopen zlikvidovat škodlivé látky jako jsou volné radikály a toxicita beta karotenu je minimální. Obsahují jej především rostlinné produkty. V současné době je známo asi 700 sloučenin karotenoidů. Jsou intenzivně zbarveny nejčastěji v odstínech mezi žlutou a červenou. Vstřebávají se v tenkém střevu v závislosti na potřebách organismu.

Začátkem 90. let byly v rámci studií hodnoceny „zdravé“ osoby a nemocné. Zvýšení přívodu rostlinné stravy vedlo ke zvýšení hladiny beta karotenů v krvi a ke zvýšení úrovně zdraví, k poklesu rizika řady chorob . Tyto poznatky nelze aplikovat zjednodušeně, protože v rostlinné stravě jsou přiváděny i další vitamíny a stopové prvky, vláknina. Zejména v zimních měsících část populace má malý příjem betakarotenu.

Avšak ve studii s vysokými dávkami karotenů došlo k nepříznivému jevu - zvýšil se výskyt plicních nádorů. Zřejmě beta karoten může zesílit rakovinotvorný účinek kouření.

Při prevenci nebo úpravě nedostatku beta karotenu je nutné zvláště u ohrožených osob (rekonvalescenti, děti, těhotné apod.) upřednostňovat přirozené zdroje.

Z literatury vybrala Šachlová