WHO k problematice solárií

V rámci globálního projektu INTERSUN se pracuje na přípravě mezinárodní směrnice o soláriích. Není dokonce vyloučeno, že s ohledem na zdraví nebudeme solária používat vůbec.

Studie z Německa a Švédska prokázaly významný vzestup zhoubného onemocnění kůže u žen, které pravidelně navštěvovaly solária.

I osoby, které se chránily před sluncem, ale navštěvovaly 2-3 roky solária, měly zjištěny předrakovinové změny kůže. V soláriích dochází ke stárnutí kůže, které se projeví ztrátou pružnosti kůže a tvorbou vrásek. Dochází k oslabení imunitního systému. Dochází k poškození očí - zánět spojivek, šedý zákal...

Je široce rozšířený omyl, že opálení získané v soláriu chrání kůži před spálením na letním slunci.

Používané přístroje vyzařují především UV A a malou dávku UV B, oboje zářením poškozuje DNA v buňkách kůže.

V některých zemích je již účinná regulace užívání a provozu solárií - Švédsko, Belgie, Francie. Velkým problémem je zvyšující se počet nekontrolovaných solárií. Některé přístroje emitují UV záření, které svou intenzitou předčí až 5x intenzitu australského poledního slunce. Nízké ceny, nelimitovaný počet návštěv, libovolný čas ozáření a nedostatečně vyškolený personál jsou faktory, které ovlivňují poškození kůže. Některé léky (proti depresím, proti plísním, antibiotika, k léčbě cukrovky...) a řada kosmetických výrobků zvyšují citlivost kůže a zkracují dobu, kdy dojde k jejímu spálení.

Mezinárodní komise doporučuje vyhnout se návštěvě solárií

Informace o projektu INTERSUN: www.who.int/peh-uv, čerpáno z článku MUDr.A.Lajčíkové,CSc