Výživná dieta pro onkologického pacienta

Hlavním cílem výživné stravy při nádorovém onemocnění je zabránit hubnutí a tím i oslabení organismu v průběhu protinádorové léčby. Je to nelehký úkol, protože většina postupů onkologické léčby je provázena rizikem dalšího hubnutí.

Už relativně malé zhubnutí při nádorovém onemocnění je provázeno ztrátou svalové hmoty, ztrátou bílkovin a oslabením imunitního systému. Čím rychlejší je hubnutí, tím větší je ztráta svalů a bílkovin. Velké oslabení organismu často znemožní dokončit onkologickou léčbu.

I přechodné zhubnutí je nevýhodné, protože pacient pak zpět přibírá spíše tuk než svaly.

Nejlepším přístupem je snažit se hned po zjištění nádorové choroby podporovat výživu současně s protinádorovou léčbou.

Zásady kvalitní výživy u nádorového onemocnění se sklonem k hubnutí

K udržení svalové hmoty je potřeba současně s kvalitní výživou pravidelně cvičit.

Pokud pacient přijme zvýšené množství bílkovin a následně provádí svalová cvičení, dochází k přednostnímu využití bílkovin ve svalové tkáni a k udržení nebo i posílení svalové hmoty. Proto by pacient měl nejen udržet běžný každodenní pohyb, ale navíc cvičit každý den, kdy může. Cvičení není vhodné ani možné při horečkách, bolestech nebo při velké tělesné slabosti či vyčerpání.

Nemocní, kteří trpí nechutenstvím, nevolností, polykacími potížemi, bolestmi břicha, zácpou nebo průjmem, vyžadují zvláštní léčbu ke zmírnění nebo odstranění těchto potíží.

Pacient při onkologické léčbě by si měl vést záznam o tělesné hmotnosti; vážit se 1x týdně na stejné váze, ráno nalačno po vymočení, ve spodním prádle nebo lehkém oděvu, s přesností nejméně na 0,5 kg, zaznamenávat do kalendáře. Každý zjištěný pokles hmotnosti by měl vést k úsilí o zvýšení příjmu stravy.

Alternativní dietní postupy u onkologických nemocných nejsou účinné, naopak vedou velmi často k prohloubení podvýživy s oslabením organismu a jeho imunity. V žádném případě není možné nádor vyhladovět, protože jeho růst není závislý na přívodu živin zvenčí.

Výživná strava

Vybráno z materiálu PSNPO