Výživa a operace

Stravování v nemocnici je neoddělitelnou součástí léčby. Příslušnou dietu ordinuje ošetřující lékař a sestavuje nutriční terapeutka (dříve dietní sestra).

Jedná-li se o plánovaný chirurgický výkon, je velmi důležité, aby bezprostřední výživa byla kvalitní. To znamená, že zvýšeným množstvím energie a bílkovin usnadníte rychlejší a bezproblémové hojení operační rány. Je prokázané, že kdo významně zhubnul za krátkou dobu před operací, má větší riziko pooperačních komplikací. Jako významný váhový úbytek považujeme ztrátu 10% z dlouhodobé hmotnosti za 6 měsíců nebo 5% za 1 měsíc.

Vhodné je také 7-10 dní před operačním zákrokem zařadit výrobky, které jsou vyráběny ve farmaceutické továrně a jsou určeny k popíjení brčkem. Mají přesně definovaný obsah nutričních složek a je možné je zakoupit v lékárně v různých chuťových variantách. Podávají se mezi intervaly jídla jako další zdroj výživy navíc.

Je prokázané že pacient v dobrém stavu výživy má

Před pobytem v nemocnici se nedoporučuje začít hubnout. Pokud máte nadváhu a redukujete hmotnost, je třeba 3 - 4 týdny před operací hubnutí ukončit a stravovat se plnohodnotně. Informujte svého lékaře a nutriční terapeutku, pokud Vaše strava nebyla plnohodnodnotná nebo pokud došlo k významnému váhovému úbytku. Upozorněte je, pokud dodržujete nějaké zvyklosti- např.vegetariánství, makrobiotickou stravu.

Když za Vámi Vaši příbuzní přijdou do nemocnice a budou Vám chtít něco dobrého přinést, je lepší, když se poradí s lékařem nebo nutriční terapeutkou. Roli hraje i vazba jídla s podávanými léky nebo vazba s plánovanými zákroky. Nepřehánějte také množství a pozor na jídla, která snadno podléhají zkáze a mohou se v nich pomnožit bakterie.

Nutriční terapeutka je Vám k dispozici na všech lůžkových odděleních MOÚ a pro ambulantní pacienty je v poradně ve 2.poschodí Švejdova pavilónu (naproti rtg evidenci) ve všední den od 9-11 hod. na telefonním čísle: 543135246.

I po návratu z nemocnice je důležité co nejrychlejší doplnění plnohodnotné stravy. Také proto, že některé onkologické pacienty po operaci čeká ještě další onkologická léčba. Již dávno neplatí, že dieta znamená nechutné a jednotvárné jídlo. V indikovaných případech je možné napsat i výživu na recept do lékárny. Můžeme vám poradit, ale musíme o vašich problémech vědět. Proto se nebojte zeptat.

MUDr. Milana Šachlová, za nutriční tým