Víte, co je to magnetická rezonance?

Je to moderní zobrazovací metoda. Základním principem vzniku informací pro vytvoření obrazu je změna magnetického pole tkání lidského organismu působením vysokofrekvenčního magnetického pole. Škodlivé účinky tohoto vyšetření dosud nebyly prokázány. Využívá se především při neurologických a ortopedických onemocněních a při cílených vyšetřeních orgánů hrudníku, břicha a pánve. Na vyšetření není třeba omezit příjem tekutin ani potravy. Odložíte v kabince všechny kovové předměty a také odložíte kreditní karty, mobilní telefon, záznamníky apod.

Magnetická rezonance je jednou z nejbezpečnějších vyšetřovacích metod, přesto má některá omezení. Nelze vyšetřit pacienty s kardiostimulátorem nebo kochleární protézou (v uchu), dále nelze vyšetřit pacienty s implantovanými kovovými svorkami a kovovými chlopenními náhradami. Omezujícím faktorem může být také úzkost z těsných a uzavřených prostor.

Vyšetření je nebolestivé a trvá od 20-60 minut. Je nezbytné, abyste ve válcovitém prostoru leželi v klidu. Ve vyšetřovacím prostoru je světlo a je zde zajištěná klimatizace, teplota je kolem 20 °C. Při vyšetření budete vnímat jen různou úroveň hluku. S personálem budete ve spojení pomocí signálního zařízení. V průběhu vyšetření se někdy používá kontrastní látka, která neobsahuje jód. Po vyšetření můžete ihned odejít bez dalších omezení, můžete řídit auto.