Stomie a partnerské vztahy

Máte po operaci, při které bylo nutné vytvoření stomie? Pak Vás jistě bude tento text zajímat. Stomie znamená vyústění, otvor k zajištění dýchání (tracheostomie), výživy (gastrostomie), vylučování střevního obsahu (ileostomie, kolostomie), zajištění vylučování moči (ureterostomie)… Naše tělo vnímáme způsobem, jakým vidíme sami sebe a jakým se skrze pocity a péči ke svému tělu chováme. Stomie přináší určitou změnu, na kterou si chvíli budete zvykat.

V období rekonvalescence je přirozené soustředit se na vlastní tělesnou a duševní pohodu a uzdravování. Nicméně přehnané zabývání se sám sebou znepokojí Vašeho partnera, rodinu a přátele. Oni potřebují vědět, co od Vás mohou očekávat také v rámci intimity a sexuality. Je důležité, abyste i Vy byli vnímaví vůči pocitům Vašeho partnera tak, abyste porozuměli jeden druhému jak je nelépe možné.

Během tohoto období zažijete velké množství emocí, které se mohou rychle měnit. Možná jen potřebujete podpořit či „pochovat“ a mít pocit, že se o Vás někdo postará. Možná se chcete Vašeho partnera pouze dotýkat, políbit jej či se pomazlit. Možná nechcete s nikým nic mít. Řekněte lidem, kteří jsou pro Vás důležití, co cítíte. Svěřte se jim hned, jak se začnete cítit lépe a budete chtít s radostí objevovat přátelství, lásku a intimitu. Návrat domů po operaci znamená čas pro hojení a zotavování, které budou převládat nad sexuálním přizpůsobením.

Možná jste přemýšleli, jak pomůcku před milováním překrýt. Vhodných materiálů je několik, nevyjímaje bavlnu nebo satén. Je také možné použít krytku stomie jako specielní pomůcku. Některé ženy upřednostńují při milování kombiné nebo krátkou košilku, muži šerpu okolo pasu či spodní prádlo. Měkké tlumené světlo, romantická hudba či cokoliv, co Vám vyhovuje, může vytvořit příjemné prostředí. Možná se obáváte, abyste nezpůsobili bolest v okolí stomie či neuvolnili pomůcku.

Pohlavní styk stomii nevadí a pokud jste pomůcku dobře připevnili, libovolná poloha při milování by neměla ovlivnit uvolnění sáčku či krytky. Libovolná poloha, kdy se s partnerem milujete a jste „nahoře nebo dole“ vaši stomii neuškodí.

U mužů může operační poškození v malé pánvi vést k sexuálním problémům. Nicméně je známo, že sexulita je z 95% mentální a pouze z 5% fyzickou záležitostí. Vždy byste měli zvážit psychické faktory, než si vytvoříte přesvědčení, že došlo k poškození během operace. Pokud nejste schopen dosáhnout či udržet erekci, navštivte urologa nebo sexuologa, protože existuje množství způsobů, jak Vám pomoci (např. léky, implantáty…).

Ženy naopak někdy pociťují bolest v důsledku stahů pooperačních jizev. Nenechte se odradit, může vám pomoci lubrikační gel nebo jen změna polohy během styku. Poraďte se s vašim lékařem nebo stomasestrou.

Žertování na téma citlivých záležitostí může být velice složité, ale může také uvolnit napětí. Pokud se něco nepředvídatelného stane, situaci lze snadněji zvládnout, když se jednoduše zasmějeme. Takové chvíle nastávají nejen se stomií.

Ať již zvolíte přátelství, intimní vztah, manželství či všechny tři možnosti, pamatujte, že jste stále tatáž osoba, jaká jste byla před operací. Objevujte krásy života a lásku!

Použity texty Dansac (Dedicated to Stoma Care)