S Vámi na kus řeči - otázky a odpovědi

Pravidelně si nechávám provádět výplachy střeva, aby se odstranily škodliviny. Mám podstoupit vyšetření na krev ve stolici, není to zbytečné? Je mi 60 roků.

Výplachy střeva nedoporučuji, pouze vás zbaví přirozené střevní flóry. Riziko nádorů zůstává stejné, v naší populaci je nad 50 let zvýšené riziko vzniku nádoru střeva, proto byste měl podstoupit test nebo přímo kolonoskopii (vyšetření střeva).

Je pravda, že když si nechám vyříznout mateřské znaménko, umřu?

Obecně platí, že někteří pacienti jdou na operaci a pak se zjistí rozsev nádoru. Je to proto, že pacient šel na operaci pozdě a nádor ještě před operací vytvořil ložiska v těle - metastázy.

Pokud se znaménko odbarvuje, bledne, znamená to, že už nemusím k lékaři?

Měl byste urychleně navštívit lékaře, protože se může jednat o tzv. regredující maligní melanom, což vůbec není příznivé znamení.

Je pravda, že melanom je jen na místě vystavených slunci?

Vůbec ne, může být třeba na šlapce nohy.

Je pravda, že nebezpečná znaménka jsou jen ta, která vyrůstají nad okolí kůži?

Nebezpečné může být právě ploché znaménko.

Jak poznat nebezpečné znaménko. Mám na kůži pigmentová znaménka, je to rizikové?

Ano, až 30-50% melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka. Svědění a krvácení znaménka jsou pozdní příznaky. Všímejte si tvaru- nesymetrické znaménko je podezřelé, všímejte si okrajů - neostré okraje jsou podezřelé, stejně jako vícebarevné znaménko nebo plošné zvětšování nebo růst do výšky.

Mám zjištěný nádor. Je pravda, že když nebudu jíst, nádor se zmenší?

Ne, nádor roste bohužel natolik nezávisle, že vyhladovíte pouze vy. Žádný pacient nemá přínos z hladovění. Naopak v dobrém výživovém stavu, lépe zvládnete léčbu.

Byla jsem na běžném laboratorním vyšetření, které bylo v normě. Znamená to, že jsem zdravá a nemusím jít na mamografii a ani na gynekologické vyšetření? Je mi 50 let.

Laboratorní vyšetření může ale nemusí vykazovat změny. Nenahradí další preventivní vyšetření.

Mám krev a hlen ve stolici a bojím se jít na kolonoskopii. Slyšela jsem, že je vyšetření, kdy se jen polkne nějaká kamera.

Pro vyšetření tlustého střeva je metodou první volby kolonoskopie. Má velkou přesnost, mohou se vzít vzorky. Kapsle má svoje vymezené indikace např. u vyšetření tenkého střeva, ale může také uvíznout za řasou a fotit na jednom místě nebo jen z poloviny průsvitu střeva.