Rostlinné preparáty v klimakteriu

Víra v účinek léčivých rostlin provází člověka od dávnověku. Léčivou sílu bylin znali již Sumerové 3000 pr.n.l., ale i starověcí egyptští učenci, mystičtí druidové, v čínském lékařství. Pro léčení potíží spojených s klimaktériem se používají tzv. fytoestrogeny. V doporučených dávkách jsou sice v léčení slabší než tablety, ale zase mají méně vedlejších účinků. Fytoestrogeny obsahuje sója, červený jetel, ploštičník hroznatý, červená vinná réva, rýže a lékořice. Z přírodních zdrojů připadají u nás ještě v úvahu jahody, rybíz, česnek a datle. Fytoestrogeny obsahuje také včelí mateří kašička.

Byl také prokázán příznivý efekt na pružnost cév a menší kardiovaskulární riziko. Přírodní zdroje obsahují účinnou složku v různém poměru, rostliny pěstované ve vysokohorských oblastech mají vyšší obsah isoflavonů.

Jako přídavek se osvědčilo i přidání vitamínů, minerálů a stopových prvků. Předávkování nehrozí. Určitě nebezpečí je jedině předávkováním vitamínem A nebo jódem.

V klimakteriu dochází také k atrofii poševní sliznice, která vylučuje méně sektu a je pak náchylnější k poševním infekcím. Suchost sliznice může působit nepohodu při pohlavním styku. Je možné použít místně léčbu kyselinou hyaluronovou.