Rakovina děložního čípku

Rizikovým faktorem je např. časné zahájení sexuálního života, větší počet sexuálních partnerů či rizikové chování mužského partnera, kouření. Výskyt souvisí s poměrně vysokým výskytem papillomavirové infekce.

Existuje tzv. sekundární prevence, která znamená vyhledávání přednádorových stavů při gynekologickém vyšetření. Prevencí je bezpečný sex a nekuřáctví. Zcela novým přístupem je v poslední době možnost očkování. Nejvyšší imunitní odpověď a tedy účinnost je doložena při očkování před zahájením sexuálního života. Očkování je možné i u žen, které již pohlavně žijí, následuje po gynekologickém vyšetření. Bezstarostné střídání partnerů není vhodné ani po očkování, protože očkování nechrání proti všem papilomavirům a samozřejmě nechrání před pohlavními nemocemi. Některé zdravotní pojišťovny přispívají na očkování, ale většinu ceny hradí si žena sama. Inkubační doba pro projevy papillomavirové infekce je 3 měsíce. Rozvoj předrakovinného stavu až nádoru může trvat 10 let i více.

Roční gynekologická prohlídka je spojena s vyšetřením děložního čípku, lékař může doporučit i kratší interval. Maximum výskytu nádoru je mezi 40-50 lety, ale může být u mladších žen i u starších. Očkovací látku může aplikovat praktický lékař i gynekolog.