Preventivní prohlídka pro dospělé

Lepší je nemocem předcházet, než se zdlouhavě a nákladně léčit. Preventivní prohlídky v ČR provádí nejčastěji praktický lékař, gynekolog a zubní lékař.

Preventivní prohlídka u praktického lékaře se provádí 1x za 2 roky a to, i když nemáte zdravotní obtíže. Lékař se vás zeptá na onemocnění v rodině, na vaše dřívější choroby, pracovní zařazení a životní návyky.

Pohledem lékař kontroluje kůži , dívá se na jazyk, do hrdla a pohmatem vyšetří štítnou žlázu a hlavní uzliny. Poslechne si srdce a plíce, změří krevní tlak, prohmatá břicho, hodnotí stav žil a tepen na dolních končetinách, změří a zváží vás, orientačně vyšetří sluch a zrak.

V rámci onkologické prevence se provádí vyšetření moče, konečníku, varlat a prsů. Lékař Vás poučí o samovyšetřování. Od 40. let se provádí vyšetření EKG 1x za 4 roky. V 18., 40., 50. a 60. letech se vyšetřuje hladina cholesterolu, od 45. let 1x za 2 roky hodnota cukru v krvi. Od 50. let 1x za 2 roky se vyšetřuje stolice na přítomnost krve ve stolici. U žen lékař ověřuje, zda od 45-69 let byla provedena mamografie 1x za 2 roky.

Nezapomeňte na to, že nejenom máte „nárok“ na preventivní vyšetření, ale také máte sami odpovědnost za to, jak žijete.