Prevence rakoviny děložního čípku

V médiích se v 2. polovině roku 2005 objevila informace o očkování proti rakovině. Některé z Vás téma zaujalo a ptaly jste se na podrobnosti.

Rakovina děložního čípku je v celosvětovém měřítku druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen. Každoročně je diagnostikováno asi půl miliónů případů ročně. Ve srovnání se skandinávskými zeměmi je u nás výskyt 4x vyšší. Karcinom děložního čípku se liší od jiných nádorů v tom, že na jeho vzniku se podílejí viry.

Již v 19. století si italský lékař Rigoni-Stern všiml, že je toto onemocnění velmi časté u prostitutek a prakticky se nevyskytuje u jeptišek. V 60. letech minulého století se podezíral virus herpes simplex, což je virus příbuzný těm, které vyvolávají například opary na rtech. Dnes víme, že tento virus nemá vliv na onemocnění, ale že se vzniku nádoru podílejí tzv. papillomaviry. Nejdůležitějšími rizikovými faktory jsou počty sexuálních partnerů a doba zahájení sexuálního života. Čím větší je počet sexuálních partnerů, tím je pravděpodobnější, že dojde k infekci papillomaviry a čím dříve k ní dojde, tím je tato infekce nebezpečnější. Naštěstí papillomaviry vyvolávají nádor jen u malé části infikovaných žen. Do hry také vstupují další kancerogeny, které spolu s virem způsobují vznik nádorů - například chemické látky obsažené v cigaretovém kouři.

Očkovací látka, kterou připravují dvě světové laboratoře, bude k dispozici snad již v tomto roce a její výsledky jsou nesmírně povzbudivé. Vývoj této očkovací látky byl velmi obtížný a několik let se již úspěšně prověřuje. Obě vakcíny se liší svým složením, ale chrání proti nejdůležitějším typům papillomaviru, které odpovídají za 70 % všech případů nádoru.

Na ministerstvu zdravotnictví vznikla komise, která by měla doporučit, kdy toto očkování provádět. Přednostně se bude dávat děvčatům ve věku 12-13 let, tedy před začátkem sexuálního života a zřejmě v 18. letech přeočkovávat. Pokud se potvrdí, že očkování dokáže zastavit již probíhající infekci, bylo by vhodné očkovat i zdravé nosičky. Ženy, které onemocněly například v šedesáti letech, si zřejmě tuto infekci nesly i 30 let.

Očkování je tedy myšleno jako prevence, nenahradí tedy běžnou protinádorovou léčbu při již prokázaném karcinomu děložního čípku.

Z literatury vybrala MUDr. Milana Šachlová, CSc.