Prevence nádorů varlat

Varlata jsou párový orgán, uložený v šourku, jsou hladká a elastická, na zadní stěně mají nadvarle. Jsou volně pohyblivá v šourku a nebolestivá. Varlata tvoří spermie a hormon testosteron.

Nejčastějšími onemocněními jsou zánětlivá onemocnění, nesestouplé varle, vodní kýla v obalech varlete, náhlé a bolestivé přetočení varlete kolem osy a následným omezením přítoku krku atd. Nádorová onemocnění varlete se nejčastěji vyskytují mezi 20. - 35. rokem věku. Ročně přibývá v ČR asi 400 nových pacientů s tímto onemocněním.

Příznaky

Nejčastějším příznakem je změna velikosti varlete, tedy jeho zvětšením často pohmatem bolestivé. Častá je změna konzistence (tuhosti) varlete, nález zatvrdnutí, tuhého uzlíku na povrchu varlete. Zvětšené varle může vést k tupé a tahavé bolesti v podbřišku a třísle, k nepříjemným pocitům . Zvětšení, otok a citlivost bývá způsobeno hormonální aktivitou nádoru.

Při těchto příznacích se nemusí vždy jednat o nádorové onemocnění, ale je nutné ihned navštívit lékaře, protože včasný záchyt nemoci a léčba vede ve vysokém procentu (až v 90 %) k trvalému vyléčení. Pacienti však často přicházejí k lékaři až s projevy pokročilého onemocnění, s metastatickým postižením mízních uzlin, plic nebo jater.

Rizikové faktory

Nesestouplé nebo později sestouplé varle.

Možný vliv nadměrné hormonální stimulaci, předčasné pubertě.

Zvažují se i opakované záněty varlete, kouření, expozice těžkých kovů.

Samovyšetřování

Samovyšetřování varlete vyžaduje určitý cvik, ale není složité se ho naučit. Má se provádět 1x měsíčně.

Po osprchování vlažnou vodou si pozorně prohlížejte šourek, hledejte změny v objemu, asymetrii varlat, jejich nepravidelnosti a změny na kůži.

Vyšetřujte pohmatem každé varle zvlášť, jemně prohmatávejte mezi palcem a ostatními prsty. Hledejte nepravidelnosti v objemu a povrchu.

Některé nesouměrnosti jsou normální. Jedno varle bývá obvykle větší než druhé. Nadvarle v zadní horní části může být mylně považováno za nádorovou tkáň.

Při jakékoliv změně a nejistotě navštivte lékaře. Podcenění příznaků nebo stud jsou zbytečné. Je důležité přijít s vážným onemocněním k lékaři včas!