Prevence jako nejsilnější zbraň v boji proti nádorovému onemocnění

Masarykův onkologický ústav se léčbou nádorového onemocnění zabývá již více než 70 let. A právě díky letitým zkušenostem s léčbou rakoviny kladou jeho pracovníci velký důraz na prevenci a snaží se některými programy určenými široké veřejnosti podchytit nádorové onemocnění včas. Podle platných vyhlášek jsou k dipozici pouze dílčí preventivní vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění a v některých případech jsou omezena i věkem. Tato vyšetření mohou být nedostatečná, protože interval vyšetření může být někdy příliš dlouhý, není doceněn význam rodinné anamnézy a také chybí komplexní pohled na pacienta. Proto Masarykův onkologický ústav přišel s programem určeným samoplátcům, který nazval Preventivní program pro každého.

Zahrnuje základní vyšetření nejčastějších onkologických diagnóz. O programu jsme podrobně psali již v ONKO OKNO. Možná se někteří pozastaví nad tím, že Preventivní onkologický program si musí lidé sami platit, stojí 2000 Kč. Ale ani ty nejvyspělejší země světa nemají na to, aby hradily veškerou zdravotní péči jen z prostředků povinného zdravotního pojištění.

Podnět k tomuto programu dala podobná akce s názvem Péče onkologů o seniory. Za rok 2005 bylo vyšetřeno v rámci tohoto programu 681 seniorů a bylo u nich nalezeno v 8% (55 osob) nádorové onemocnění. Znovu tak bylo potvrzeno, že nádorové onemocnění lze cíleným vyšetřením odhalit ještě ve stadiu, kdy nečiní žádné obtíže a kdy je vyléčitelné.

Musíme si zvyknout na to, že jsme za své zdraví odpovědni sami, že nemůžeme od státu očekávat, že se postará o všechno. Proto bychom měli sami využívat všech možností, jak onemocněním předcházet, sami vyhledávat preventivní programy, které dávají určitou jistotu, že se nám zákeřná choroba vyhýbá. Tak, jak jsme ochotni – a vůbec o tom neuvažujeme- s autem jezdit na pravidelné garanční prohlídky, abychom měli jistotu, že nám na silnici neselže, tak bychom si měli zvyknout chodit na jakési garanční prohlídky i se sebou samým.

Vybráno z článku PhDr. Joukalové