Plyny v trávicím traktu

V trávicím ústrojí člověka jsou za normálního stavu asi 1-2 litry plynu. Zdravý člověk vypuzuje plyn asi 10x denně v závislosti na množství a složení stravy, tělesném pohybu, psychickém stavu. Nadýmání udává asi 16-30% osob, viditelné vzedmutí břicha udává asi 9% osob, častější je u žen a častější je kolem období menstruace. Extrémní výskyt je až odchod 40 větrů za den!

Na vzniku nadýmání se podílí:

Doporučuje se vyloučit nadýmavé pečivo, čerstvý chléb, cibule, fazole, celer, mrkev,kapusta, luštěniny, květák, brokolice, meruňky, švestky, pšeničné klíčky, kvasnice, škrob, ale i mléko a mléčné produkty při nesnášenlivosti mléčného cukru laktázy. Je nutné pomýšlet i na některé cukry (viz odstavec výše).

Základním požadavkem jsou kromě dietních opatření, opatření režimová, kam patří omezení žvýkání, zákaz kouření, zvýšení pozornosti při jídle (polykání vzduchu- jíst pomalu!), zvýšení pohybové aktivity.

Léky na nadýmání užívá asi 43% pacientů, ale úspěšná je jen u ¼ pacientů. Užívány jsou léky, které snižují povrchové napětí bublin (simeticon-Espumisan, Sab simplex), „živočišné uhlí“, preparáty s obsahem máty- Menta piperita, léky, které upravují peristaltiku, enzymatické preparáty. Osvědčují se probiotika (upravují mikroflóru).