Neškodné fytoestrogeny?

Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu, jejichž struktura a velikost molekuly je podobná hormonům - estrogenům, a tak mohou ovlivňovat estrogenní stav organismu. Doporučují se hlavně při léčbě obtíží spojených s klimakteriem jako alternativa hormonální léčby. Jsou přirozenou složkou některých potravin a na trhu je i celá řada tzv. potravinových doplňků obsahující zpravidla různé směsi. Méně je známo, že některé složky těchto doplňků mohou ovlivňovat účinnost jiných léků, ovlivňovat metabolismus léků působením na jaterní nebo střevní enzymy. Dnes je známo asi 300 rostlin, které obsahují fytoestrogeny. Hlavním zdrojem isoflavonů jsou sojové boby, v červeném jeteli nacházíme další látky (formononetin a biochanin A), sojové klíčky a vojtěška obsahují kumestrol, Stilben resveratrol nacházíme ve slupkách červenné vinné révy. V koncentrované formě jsou fytoestrogeny dostupné v řadě potravinových doplňků, které ale nemají garantovaný obsah účinných látek. Jediným zástupcem léčiv se stanoveným obsahem látek je Menofen (výtažky z červeného jetele). V USA je podle studie z roku 1997 více než 40% dospělých, kteří si kupují volně dostupné doplňky v lékárnách. O užívání těchto doplňků je však lékař informován v méně než polovině případů! Obliba potravinových doplňků vychází z mylného předpokladu, že vše, co je „přírodní“, je i zdravé a bezpečné. Zvláště nebezpečné jsou účinky v kombinaci s antikoagulancii (léky, které snižují srážlivost krve), antiarytmiky (léky, které upravují srdeční rytmus), cytostatiky (léky, užívané k léčbě nádorů) či imunosupresivy (ovlivňují obranyschopnost).

K nejvíce prostudovaným patří účinky s třezalkou. Je doporučována při nespavosti, při psychických problémech. Může zavinit selhání antikoncepce, nepravidelné krvácení. Významně snižuje efekt protisrážlivých léků podobně jako sója. Naopak brusinky jsou užívány při infekcích močových cest, mohou způsobit masivní krvácení u pacientů, kteří užívají protisrážlivé léky (Warfarin, Lawarin..) Přes velké množství studií je dosud nedostatečně prokázaný příznivý efekt v léčbě klimakterických obtíží. Dosud nebylo prokázána, že by podávání těchto látek mělo ochranný vliv proti zhoubnému nádoru prsu, onemocnění srdce a cév nebo osteoporóze. Důvody jsou jednak v širokém spektru potravinových doplňků, ve kterých na rozdíl od léčiv není garance účinných látek a také v individuální genetické výbavě uživatelů.

Pro pacienta by vždy mělo platit to, že má svého lékaře informovat nejen o lécích, které užívá, ale také o potravinových doplňcích. Předejdete tím mnohým problémům.

Z literatury vybrala Šachlová