Nejdůležitější je prevence

Prevence je nejúčinnějším způsobem péče o zdraví. Předcházet chorobám znamená, pokud možno vůbec neonemocnět. V onkologii platí, že časně zachycená stadia umíme vyléčit. Pokud přijde pacient včas, má velkou naději na uzdravení. Víte, na co máte nárok? Co Vám hradí zdravotní pojišťovna?

Na preventivní prohlídku u svého praktického lékaře máte nárok 1x za 2 roky. Spočívá v doplnění údajů o vašich nemocech a nemocech v rodině, vaše rizika. Vyšetření spočívá v pohledu do úst, poslech dýchání a srdeční činnosti, měření tlaku a tepu, pohmat břicha. Vyšetření moče, konečníku, varlat, prsu.

Každých 10 let se přeočkovává proti tetanu.

Od 40 let se provádí 1x za 4 roky EKG. V 18, 40, 50 a 60 letech vyšetření cholesterolu. Od 45 let hodnota cukru v krvi 1x za 2 roky, od 50 let vyšetření stolice na přítomnost krve, která není vidět okem. O způsobu provádění tohoto testu jsme již opakovaně psali.

Od 45-69 let máte nárok 1x za 2 roky na mammografii- vyšetření prsu. Na toto vyšetření choďte vždy na stejné pracoviště, tak se mohou porovnáním snímků zachytit i drobné změny. Bez ohledu na mamografii si vyšetřujte každý měsíc své prsy a to zhruba ve stejný den v první polovině menstruačníhoi cyklu.

Od 15 let mají ženy nárok na gynekologické vyšetření a to 1x za rok.

Na preventivní prohlídku u zubního lékaře máte nárok 1x ročně, těhotné ženy 2x ročně.

Poznámky k mamografickému vyšetření

Při vyšetření se prs na chvíli stlačí, což nijak ženě neublíží, jen některé vnímají pocit nepohodlí. Lépe se toleruje vyšetření v první polovině menstruačního cyklu.

Seznam pracovišť, která jsou oprávněna provádět tato vyšetření, najdete na www.mamo.cz.

Při mamografii se využívá speciální měkké rentgenové záření. Dávka záření je nižší než ta, kterou dostanete za celý den slunění!

Postup například při rtg snímkování hrudníku je zásadně odlišný a neumožňuje odhalit ani větší nádor v prsu!

Opakováním vyšetření na jednom pracovišti se zvýší výtěžnost metody. Některé počáteční změny by jen při pohmatovém vyšetření zcela unikly.

Ultrazvukové vyšetření prsu je první metodou obvykle u mladých žen, nad 40 let je na prvním místě mamografie a ultrazvuk tuto metodu jen doplňuje.

Mamografie je dosud nejspolehlivější metodou k odhalení nádoru prsu. Spolehlivost je v akreditovaných pracovištích kolem 96%. Rakovinou prsu onemocní v ČR každá 12. žena.