Nádory štítné žlázy

Štítná žláza patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí, tzn. že produkuje hormony do krevního oběhu. Činnost je řízena z předního laloku podvěsku mozkového. Základním stavebním kamenem je jód, který je štítnou žlázou vychytáván z krve.

Pro využití hormonu je důležitý také selen. V těhotenství je potřeba jodu zvýšena. Při nedostatečném příjmu vzniká zvětšená štítná žláza- struma. Hormony štítné žlázy jsou nezbytné pro správný vývoj a funkci centrální nervové soustavy, ovlivňují i trávicí trakt, oběhovou soustavu, reprodukci, kosterní svalstvo, kůži.

Jód získáváme z jodované soli, z mořských ryb, z vitamínových přípravků.

Nádory jsou ve většině případů nezhoubné. Každý uzel, který se v tkáni zjistí, je vlastně nádor. Na základě ultrazvukového vyšetření se zváží, ze kterého uzlu je potřeba vzít vzorek.

Léčba nezhoubných nádorů spočívá ve sledování jejich velikosti. Pokud se zvětšují, je ke zvážení operace. Udržují se hormonální hladiny štítné žlázy v určitém rozmezí, při kterém se nádor nezvětšuje.

Léčbou zhoubných nádorů je chirurgické odstranění celé štítné žlázy (nejenom nádoru) s eventuální další léčbou radiojodem podle podrobného vyšetření pod mikroskopem (histologie).

Pacienti zůstávají celoživotně ve sledování.