Monitorace stravy

V Masarykově onkologickém ústavu se při příjmu na oddělení zjišťuje stav výživy. Pokud zjistíme, že váš stav výživy - tedy to, jaké potraviny a v jakém množství přijímáte - není zcela v pořádku nebo existuje riziko, že se váš stav výživy může zhoršit během léčby, začínáme s monitorací stravy.

Znamená to, že budeme pečlivě zapisovat, co a v jakém množství jíte a pijete. Díky tomu si upřesníme, jaké potíže máte a co můžeme udělat pro to, aby se vaše potíže s jídlem zmenšily nebo zcela vymizely a aby se zlepšil Váš stav výživy.

Na lístek budete zapisovat, zda jste snědl (a) celou nebo poloviční porci z nemocniční kuchyně, ale zapište i to, co jste snědl(a) i od příbuzných nebo zakoupil(a) v kantýně. Při sledování se zaměříme i na sledování Vašeho příjmu bílkovin. Významným zdrojem bílkovin je maso, ale i vejce, mléčné výrobky, mražené krémy, luštěniny a ořechy.

Zapisujeme také příjem tekutin, sklenička standardně používaná v MOÚ má objem 140 ml. Budete zapisovat čárky na papír, kolik jste vypil(a).

Sdělujte nám prosím pravdivé údaje. Naším cílem je odstranit nebo zmírnit vaše problémy a zlepšit váš stav výživy. Abychom mohli tohoto cíle dosáhnout, potřebujeme vaši spolupráci a vaši důvěru. Nebojte se nám svěřit s jakýmkoliv problémem. Vždy se dá řešit, ale musíme o něm vědět.

Pro ambulantní pacienty je k dispozici nutriční terapeutka každý všední den v poradně ve 2. poschodí Švejdova pavilónu od 9-11 hod., tel. 54313 5246.