Lymfedém

Lymfedém je bledý, chladný a většinou nebolestivý otok, který může vzniknout na různých částech těla poruchou funkce mízního systému. U našich pacientek je to nejčastěji po operaci prsu a odstranění mízních uzlin v podpaží. Vzniká jako následek operace a léčby zářením. V minulosti bylo takto postiženo asi 60% pacientek po operaci pro nádor prsu, nyní jsou voleny takové operační techniky, které minimalizují postižení. Aby k němu nedošlo, je potřeba dodržovat režimová opatření a denně cvičit.

Pokud lymfedém vznikne, nedá se úplně vyléčit, ale můžeme jeho rozvoj zpomalit, zabránit nežádoucím komplikacím. Terapie je však dlouhodobá a vyžaduje dodržování celoživotních léčebných opatření. Léčba zahrnuje čtyři základní postupy- manuální drenáž, bandáž končetiny obinadly nebo specielními návleky, cvičení s bandáží a péči o kůži. Léčba probíhá ve specializovaných centrech pod dohledem lékaře. Je hrazena pojišťovnou, některé specielní pomůcky jsou s doplatkem pacienta.

V případě náhlého vzniku lymfedému nebo při omezení pohybových funkcí nebo při infekčních komplikacích může vzniknout i nárok na pracovní neschopnost. Komplikace mohou být kožní (infekce, plísně, mokvání) nebo neurologické, které souvisejí se změnou tvaru a hybnosti končetiny.

Cvičení, aby mělo smysl, musí probíhat v první fázi otoku 2x denně, po dobu 4-6 týdnů, vždy s bandáží. Ve fázi udržovací léčby stačí cvičit 1x denně s bandáží. Vyjímečně se používá i chirurgická léčba. Léčba je dlouhodobá, vyžaduje trpělivost pacienta i lékaře a důslednost.

Důležité k zapamatování:

Další informace a cviky v brožuře Prevence a léčba lymfedému