Léčená rýma 7 dní, neléčená týden

Chřipkovou epidemii máme sice již za sebou a blížící se letní měsíce nepředstavují většinou hrozbu virové chřipkové epidemie. Někdy se však mohou hodit následující informace:

  1. Existuje očkování, kterým se můžete chránit, to ale působí jen proti tomu kmeni, proti kterému bylo vyrobeno. Nechrání proti jiným infekcím dýchacího systému, které nepřesně označujeme jako chřipkové onemocnění, ale jsou způsobeny také jinými bakteriemi a viry.
  2. Existují léky, které zvyšují obecnou imunitu - obranyschopnost - např. Broncho vaxom, Biostim apod. Nejsou vhodné pro každého a musíte se poradit s lékařem.
  3. Riziko infekce se zvyšuje v uzavřených prostorách, kde je hodně lidí, i když všichni přítomní kašlou a kýchají do kapesníku.
  4. Obranyschopnost zvyšuje vitamin C. Jeho nejlepším dodavatelem je pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny. Čím nezralejší plod byl utržen, chemicky ošetřen nebo dlouho skladován, tím má vitamínu méně. Nejlepší je ovoce a zelenina z vlastní zahrádky. Vitamin C v tabletě je až poslední možnost. Nebojte se předávkování, tělo nadbytečný vitamín vyloučí močí.
  5. Je dobré se otužovat, mít dostatek pohybu, pravidelnou životosprávu.
  6. Dostanete-li chřipkové onemocnění, je dobré zůstat doma. Přecházením nemoci můžete ohrozit druhé a také sebe. Snadno podlehnete v oslabení jiné infekci a můžete si přivodit i komplikace.
  7. Teplota místnosti má být 19-20 stupňů. Vyšší teplota vysušuje dýchací cesty. Raději se zabalte do deky.
  8. Suchý kašel se léčí zvlhčováním dýchacích cest. Běžné zvlhčovače na radiátorech nezajistí dostatečnou vlhkost v místnosti, která by měla asi 40-50%. Rozvěste vlhké látky po místnosti. Pijte dostatek tekutin-Vhodný lék je ambroxol nebo acetylcystein.
  9. Horečka není důvodem k nasazení antibiotika. O antibiotiku je vhodné uvažovat, až když se objeví hnisavé vykašlávání nebo jiný příznak svědčící pro bakteriální infekci. Jiná situace je u pacientů v onkologické léčbě s teplotou a s velmi nízkým počtem bílých krvinek, kdy se podle stavu dávají antibiotika.
  10. V reklamách vám nabízejí různé zázračné léky na chřipku. Většinou jejich základem je obyčejný paracetamol (tj. Paralen) nebo kyselina acetylosalicylová (Acylpyrin, Superpyrin, Anopyrin.) Někdy se dnes podává i ibuprofen (Ibuperofen, Ibalgin, Brufen apod.)

Podle literatury upravila Šachlová