Léčba zánětu a vředu žaludku a dvanácterníku

Vředová léze vzniká narušením rovnováhy mezi ochrannými a agresivními faktory, které působí na sliznici žaludku a dvanácterníku atd. snižují tvorbu některých ochranných látek ve sliznici trávícího ústrojí (např. prostaglandiny) a tím posouvají pomyslnou misku vah na stranu agresivních složek (kyselina solná, žlučové kyseliny). Výsledkem je vznik defektu sliznice (vředu), který může za určitých okolností způsobit závažné komplikace- krvácení nebo protržení stěny žaludku nebo dvanácterníku. Řada pacientů s vředy nemá žádné příznaky a k lékaři se mnohdy dostaví až při masivním krvácení.

Před nasazením léků NSA (léků na bolest hlavy a kloubů) pátráme po vředovém onemocněním v minulosti, po krvácivých příhodách. Pokud byly v minulosti, pak je riziko asi 20x vyšší než u ostatní populace. Dále se ptáme na souběžné užívání jiných léků jako je Warfarin, Lawarin, Anopyrin a také nadměrné užívání alkoholu. Zvýšeně rizikoví jsou pacienti s revmatoidní arthritidou.

Komplikacím lze zabránit buď přidáním léků ze skupiny blokátorů protonové pumpy (např. Helicid, Apo Ome, Controloc, Lanzul…) nebo u nemocných s vysokým rizikem volíme kombinaci selektivního inhibitoru COX2 a výše uvedené blokátory protonové pumpy.

Na výběr je několik látek, z nichž pantoprazol (Controloc) vyniká svými farmakologickými vlastnostmi. Nemá další nežádoucí interakce s jinými léčivy, dobře se vstřebává má relativně rychlý nástup účinku. Je možné volit protizánětlivé léčivé přípravky, které jsou šetrnější k žaludeční sliznici, ale po přidání acetylosalicylové kyseliny (Anopyrin, Superpyrin, Godasal) se jejich výhoda ztrácí.

Asi u 60 % pacientů s masivním krvácením do trávicí trubice předcházelo užívání léků tzv. nesteroidních antirevmatik. I při poskytnutí veškerých možností léčby, je úmrtnost asi 10%. Proto je tato problematika velmi důležitá.