Kožní komplikace stomií

Léčba poškození kožního krytu kolem atonie je někdy složitá, proto je důležité mu předcházet odbornou péčí. Moderní stomické pomůcky jsou přizpůsobeny kožnímu povrchu a kůži chrání. Přesto je kůže v okolí stomie trvale zatížena. Zánětlivé procesy jsou zvlášť bolestivé a znemožňují upevnění stomické pomůcky. Rizikovou skupinou jsou pacienti s již zjištěným kožním onemocněním (atopický ekzém, lupénka...), diabetici, pacienti s léčbou cytostatiky a ozařovaní, s dvouhlavňovou stomií, s alergickou reakcí kůže, při horečkách s pocením.

Zánět, který se projevuje zarudnutím a později otokem a mokváním, je nejčastěji způsoben nedostatečnou ochranou kůže kolem stomie nebo velkým otvorem podložky.

Macerace se pozná jako nabobtnalá svraštělá kůže bělavé barvy. Přetrvávající macerace vede ke zbytnění (proliferaci) tkáně až květákovitého vzhledu. Pacienti s poruchami imunity nebo s diabetem jsou náchylní ke kvasinkovým infekcím okolí stomie. Vytrhávání chloupků výměnou stomické podložky vede k zánětu vlasové cibulky.

Pacienti s urostomií a alkalickou močí mohou trpět tvorbou krystalků na kůži a sliznici. Pomoci mohou obklady s octovým roztokem 1 díl 5% octa : 4 díly vody, 1x týdně.

Kontaktní alergie je méně častá, ale může se vyskytnout jako reakce na mýdlo, sprchové gely, čisticí krémy nebo ochranné krémy, destičky. Projeví se výrazným svěděním. Je potřeba odstranit látku, která působí potíže a aplikovat i místní kortikosteroidy.

Otlaky jsou výsledkem trvalého tlaku na kůži, který způsobuje poruchu prokrvení. Častější je při dvoudílné pomůcce a v důsledku tlaku pásku.

K zastavení mokvání se doporučuje Ringerův roztok, Dermacyn Wound Care, borová voda. Místní antibiotika a antimykotika.

Je nutné dodržovat zásady:

Dostatečný pitný režim.

Vybírat pH neutrální mýdla. Přípravky, které promašťují kůži, brání přilnavosti podložky.

Nepoužívat tinktury, které odmašťují kůži.

Vyvarovat se depilačních krémů.

Nepoužívat k mytí žínky a houby, protože jsou místem vhodným k přemnožení bakterií.

K čištění kůže používat gázové čtverce. Po buničině zůstávají na kůži zbytky, které narušují přilnavost pomůcek.

Neváhejte se obrátit s dotazem na proškolené stomasestry v nemocnici nebo ve stomaporadnách.