Kolorektální karcinom

Co je kolorektální karcinom?

Je to nejčastěji se vyskytující zhoubný nádor trávícího ústrojí; může se vyskytovat v kterékoliv části tlustého střeva včetně konečníku.

Jaký je výskyt v České republice?

České republice patří smutné světové prvenství v tomto onemocnění v přepočtu na počet obyvatel.Ročně se u nás zachytí zhruba 8 000 nových případů nádorů střeva a konečníku. Přitom celá polovina případů je zjištěna až v pokročilém stadiu. Ohroženi jsou především lidé starší 50 let. Asi v 10 % se na vzniku podílí rodinná dispozice.

Jak rakovina tlustého střeva vzniká?

Nejčastěji vzniká rakovina střeva na podkladě přeměny původně nezhoubného nádoru. Tento vývoj může trvat i několik let a je bez větších příznaků. Již v této době může nezhoubný nádorek ztrácet krev, která se dá zjistit jednoduchým testem. Pokud nezhoubný nádor odstraníme, přerušíme tím zhoubnou přeměnu a pacient rakovinou neonemocní.

Jaké jsou příznaky rakoviny střeva a konečníku?

Projevy se liší podle toho, kde je nádor umístěný. Může to být krev nebo hlen ve stolici, bolest břicha, úzká stolice, změna charakteru stolice, střídání zácpy a průjmu, zvýšené nadýmání, křeče a odchod větrů s malým množstvím stolice s krví. Pozdním příznakem je hubnutí nebo chudokrevnost.

Co zvyšuje riziko onemocnění?

Riziko zvyšuje nadměrný příjem energie, tuků, častá konzumace červeného masa, pečení a smažení masa, nadměrný přísun alkoholu, nedostatek ovoce a zeleniny ve stravě. Mělo by platit “všeho s mírou” a náš jídelníček by se měl přiblížit spíše ke středomořské kuchyni - tedy více ovoce a zeleniny, upřednostňovat ryby a drůbež.

Jak můžeme zjistit nádor střeva?

Nejpřesnější je kolonoskopie, což je vyšetření tlustého střeva přístrojem ve tvaru ohebné hadice. Kolonoskopie může být trochu nepříjemná, proto před výkonem dostáváte utišující injekci. Ovšem má velkou přesnost. Lékař vidí skutečný obraz sliznice ve zvětšeném na obrazovce.

Jaká je možnost prevence?

Pokud nemáte žádné příznaky, pak od 50 do 54 let 1x za rok se vyšetřuje stolice jednoduchým testem na přítomnost stopy krve. Tato tzv. “psaníčka” obdržíte u svého praktického lékaře. Instrukce na jejich použití najdete na každé testovací sadě. Mají ovšem jednu nevýhodu: test provedený tímto způsobem může být buď falešně pozitivní nebo naopak falešně negativní. To znamená, že přítomnost krve ve stolici nemusí pocházet z nádoru, ale např. z hemoroidu a na druhou stranu některé nádory nekrvácejí. Proto je tu nově další možnost: v 55 letech se můžete rozhodnout pro kolonoskopii jako preventivní metodu, a to 1x za 10 let. Druhou možností je od tohoto věku – 55ti let vyšetření stolice tzv. “psaníčky” na přítomnost krve 1x za 2 roky.

Kde lze získat další informace o vyšetření?

Můžete využít stránky Ligy proti rakovině Brno (www.onko.cz), Masarykova onkologického ústavu v Brně (www.mou.cz) nebo www.prevencenadoru.cz. Podrobnosti se take dovíte v Onkologickém informačním centru Masarykova onkologického ústavu – tel: 800 222 322 nebo mail: educentrum@mou.cz.

Pracoviště oprávněná provádět preventivní vyšetření hrazená pojišťovnou v Jihomoravském regionu

Nezapomeňte

Léčba nádoru střeva a konečníku je nejúspěšnější, pokud přijdete včas!