Klimakterium

Je období přechodu mezi plodným věkem ženy začátkem stárnutí, ve kterém dochází k přirozenému poklesu funkce vaječníků a následným hormonálním, fyzickým i psychickým změnám. V průběhu století se život ženy prodloužil průměrně o 30 let, ale věk, kdy přestávají fungovat vaječníky se nezměnil. Prodlužuje se tedy oba, kterou žena prožije ve stavu nedostatku ženských pohlavních homonů.

Změny označujeme jako akutní klimakterický syndrom. Vyskytují se návaly horka, změny nálady, deprese, úzkost, vyčerpání, podrážděnost, ztráta sexuální touhy, bolest hlavy, nespavost a ztráta energie. U všech žen nastávají změny v pravidelnosti menstruačního cyklu. Postupně pochva ztrácí pružnost nedostatkem estrogenů, dříve kyselé prostředí v pochvě se mění na zásadité, slábne svalstvo pánevního dna. Nejdůležitější dlouhodobou změnou je řídnutí kostí- osteoporóza. Typické jsou zlomeniny obratlů nebo krčku stehenní kosti.

Akutní potíže klimakterického syndromu může žena překonat zvýšením pohybové aktivity, cvičení či rychlá chůze alespoň 3x týdně po 30 minut). Jako účinnou látku používají některé rostlinné preparáty fyto-estrogeny ze sóji, jetele nebo lnu. Údaje o účinnosti a prevenci osteoporózy jsou rozporuplné. Místní léčba estrogeny v pochvě může vyléčit atrofii sliznice.

Nejúčinnější léčbou klimakterického syndromu a současně i osteoporózy jsou hormonální léky. Léčba má svá rizika, která musí zvážit lékař.