Jedeme do lázní

Lázeňská léčba pro onkologického pacienta je vhodná tehdy, pokud má ukončenou léčbu. U takových klientů hovoříme o stadiu remise. To znamená, že jejich onemocnění není aktivní. O lázeňské léčbě by měl být informován ošetřující lékař klienta či onkolog.

Lázeňský pobyt je zejména několikatýdenní pozitivní změnou oproti stresujícímu prostředí, ve kterém onkologická léčba probíhala. Cílem lázeňské léčby pod odborným dohledem je relaxace, uvolnění a kompenzace následků protinádorové terapie. Během léčby jsou předepisovány procedury s ohledem na úpravu a povzbuzení funkcí onkologickou léčbou zasažených orgánů. Organismus klienta se adaptuje na nové prostředí a reaguje na procedury. Učí se vytvářet podněty na tyto podněty. Imunitní systém je pozitivně provokován, čímž se zlepšuje fyzická i psychická kondice. Léčba je vždy předepsána individuálně. Například ženy po operaci prsu trpí pooperačními komplikacemi.

Nejčastější je lymfatický otok horní končetiny na operované straně. V takovém případě jsou klientkám předepisovány lymfatické drenáže. Jedná se o speciální druh masáže, který pomáhá otok zmírnit. Rehabilitační cvičení vedené fyzioterapeuty pomáhá zvládat bolesti páteře. Klienti po jakékoliv operaci jsou poučeni o péči o jizvy. Neodmyslitelnou součástí léčby je pitná kůra, která napomáhá detoxikaci organismu. V průběhu léčby je vždy uplatněn individuální přístup a diskrétnost. Klienti se nemusejí obávat zkoumavých pohledů a omezení procedur z důvodů jizev či užívání kompenzačních pomůcek. I klient s umělým střevním vývodem, je-li řádně poučen vybaven pomůckami, může absolvovat lázeňské procedury včetně vodních (koupele, plavání). Klienti mají možnost rozhovoru s psychologem a lékaři s nimi vedou psychoterapeutický rozhovor.

Zásadně nejsou aplikovány horké procedury (např. slatinné zábaly). Literatura se různí v názoru na použití magnetoterapie. Nezbytné je brát ohled i na kondici klienta, v jaké do lázní přijíždí.

Lázeňská místa: Františkovy Lázně, Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Luhačovice, Karlova Studánka.