Jdeme na návštěvu do nemocnice, co přineseme našemu pacientovi?

Co přinést diabetikovi

Strava diabetika by měla být racionální, tj. libové maso, středně tučné mléčné výrobky, pravidelná konzumace zeleniny a ovoce, celozrnné výrobky nebo potraviny s nízkým glykemickým indexem. Prostě chutná, pestrá, střídmá strava.

Zcela vynechat sladká jídla však dokáže málokdo. Na trhu jsou výrobky s náhradními sladidly, ale často obsahují více nekvalitního tuku, který neprospívá cévám. Je lepší, když si diabetik vezme např. 1-2 čtverečky hořké nebo ořechové čokolády, 1-2 sušenky slazené cukrem bez náplně (např. Bebe Dobré ráno) nebo kousek koláče s ovocem. Na celozrnném pečivu nevadí ani lžička medu nebo marmelády.

Diabetik, který preferuje slané, také nemá vyhráno, často zkonzumuje příliš tučné pokrmy.

Má váš blízký zvýšenou hladinu cholesterolu?

Ideální je strava sestavená z libového masa, netučných mléčných výrobků, kvalitních rostlinných tuků, ovoce, zeleniny, vlákniny a tekutin. Víte, že na krátkodobé smažení je lepší použít sádlo než rychle se přepalující levné a nekvalitní oleje?

Má Váš blízký po zánětu žil nebo plicní embolii a užívá Warfarin, Lawarin?

Na toto téma se přou i lékaři. Je výhodné, když pacient jí malé množství ovoce a zeleniny pravidelně každý den a podle toho se upraví dávka léků. Vitamín K, který snižuje účinek Warfarinu, je obsažen v listové zelenině, ale také např. v kopřivovém čaji.

Má Váš blízký šetřící dietu?

Není pravda, že jídlo musí být „bez chuti“. Používejte kmín, fenykl, zelené natě, zelené bylinky.

Má Váš blízký omezovat sůl?

Většinou nejde o absolutní vyloučení soli, ale o nedosolování, vyloučit solené pečivo, slané pochutiny, lahůdkářské výrobky, tavené a tvrdé sýry, uzeniny, konzervy, instatní polévky apod. Pamatujte, že mořská sůl obsahuje sodík stejně jako sůl kamenná. Sodík je také ve většině minerálek, proto je vhodnější jen voda.

Má Váš blízký zácpu?

Častým poučením je, jezte hodně vlákniny. Ovšem vláknina bez dostatečného množství tekutin, může zácpu ještě zhoršit. Můžete používat také např. solná projímadla, která nedráždí střevo a nejsou návyková. Můžete vyzkoušet lněné semínko. Pozor na projímavé čaje, obsahují senný list. Vhodná není ani krušinka olšová - alkaloid.

Je Váš blízký upoután na lůžko, ale dosud neměl zažívací obtíže?

Normální strava je pro tyto pacienty nevhodná, obsahuje totiž např. luštěniny, zelí nebo smažené pokrmy. Nadýmání může zhoršit dýchání ležícím pacientům.