Jak přestat kouřit?

Podstatné je vaše pevné rozhodnutí, že chcete přestat. Žádný zázrak, který by to udělal za vás, neexistuje. Pokud Vám to někdo slibuje, nevěřte mu, jen vám tahá peníze z kapes.

Nekouříte týden, 3 měsíce? Bohužel ještě nemáte vyhráno. O tom, že jste skutečně nekuřáci, můžete mluvit rok od poslední cigarety, i když je fakt, že ke kouření se můžete vrátit i po letech.

Jak je to s úspěšností? Pokud budete zkoušet sami, bez podpory lékaře a léků, je pravděpodobnost úspěchu jen asi 5 %, tedy 5 kuřáků ze 100 nebude po roce kouřit. Pokud navštívíte specializované centrum s vyškolenými pracovníky a budete dodržovat režim návštěv a používat léky v dostatečné dávce a dostatečně dlouho, pak se úspěšnost pohybuje kolem 40 %.

Tedy více než 40 kuřáků ze 100 přestane kouřit.

Pomůže Vám jednak psychická podpora a odborná konzultace směřující ke změně vašich kuřáckých návyků, jednak léky určené k odvykání kouření. Ty pomohou snížit chuť na cigaretu a potlačit nebo vůbec neprožívat abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu. Je důležité udržet si motivaci a mít radost z úspěchu. Zamyslete se nad chvílemi, ve kterých vždy kouříte , které si těžko dokážete představit bez cigarety. Připravte si předem způsob, jak je prožijete- buď se jim můžete vyhnout (nepít kávu, nejít do hospody..) nebo si najít náhradní řešení . Například ve stresu sáhnete po cigaretě, protože cigareta odpoutá pozornost od problému, proto si připravte jinou relaxační techniku- např. dechové cvičení, kamínek do ruky. Po jídle si vyčistěte zuby a vypijte sklenici vody. Pro chvíle odpočinku si připravte nekuřácké řešení- např. „sednu si do křesla a udělám si mátový čaj do té krásné sklenice a vyluštím si sudoku.“

K léčbě jsou k dispozici 3 druhy léků: nikotin- volně prodejný v lékárně a 2 léky vázané na předpis lékařem. Princip všech léků je podobný, potlačení abstinenčních příznaků. Odvykání se tak rozloží na 2 části, přibližně 3-6 měsíců trvá, abyste se naučili prožívat den a jednotlivé situace bez kouření, změnili své stereotypy. Když pak přestanete léky užívat, je to už snazší, protože jste se naučili žít bez cigaret. Nečekejte, že vám léky nezabrání kouřit. To zůstává výhradně na vás, ale léky vám vše usnadní.

Můžete se obrátit o pomoc v Poradně pro zdravou výživu a odvykání kouření v Bakešově pavilónu MOÚ. Poradna je zdarma, platíte jen 30 Kč regulační poplatek. Léky dostanete předepsané na recept, ale léčbu si platíte. Ta nejdražší vyjde asi na 2000 Kč na měsíc, což je cena vašich cigaret. Nezapomeňte, že normální je nekouřit!

Text MUDr. E. Králíkové upravila Šachlová