Jak na křeče v nohách?

Křeče kosterních svalů, především těch, které jsou nejvíce zatíženy, mohou být způsobeny ztrátami tekutin a minerálů. Léčení a preventivní opatření spočívá v doplnění vhodných roztoků.

Při poruše tepenného prokrvení doporučujeme pohyb do bolesti a po pauze, kdy bolest odezní, opět zatížení pohybem. Oblíbený je nordic walking - chůze s holemi, která odlehčí kloubům. Nezbytné je přestat kouřit.

Pro žilní onemocnění platí dodržovat pohybové aktivity pro posílení svalové pumpy. Doporučujeme chůzi, jízdu na kole, plavání. Neprávem opomíjené je kompresní terapie (punčochy).

Důležité je také vyšetření plosky nohy, správná obuv, případně ortopedická vložka.

Snížení nadváhy je součástí režimových opatření.

Noční křeče mohou svědčit o syndromu neklidných nohou, příčina není známá, snad se podílí i nedostatek železa. Pacienti by neměli kouřit, omezit alkohol, pomůže někdy hořčík, železo a kyselina listová. Vhodné je plavání, jízda na kole a jogging.

Pro mnohé pacienty je nezbytná změna životního stylu, což není vždy snadné. Pomoci mohou i obezitologické poradny, poradny odvykání kouření a specializované ambulance - cévní, neurologická…