Infekce horních dýchacích cest

Chřipka je virová, vysoce nakažlivá choroba s inkubační dobou 0,5-3 dny, přenosná vzdušným aerosolem nebo kontaktem s hladkými povrchy a následným přenosem do nosu nebo úst. Obvykle propuká náhle z pocitu plného zdraví, bývá provázena teplotami až 40 °C, třesavkou, bolestmi svalů a kloubů, bolestmi hlavy a hrudníku, kašlem, schváceností, někdy pocitem na zvracení, průjmem - běžná populace se s chřipkou vyrovná za 5-7 dní, riziková je pro staré osoby nebo jedince s dalšími nemocemi, protože ty může ohrozit komplikacemi jako je zánět plic. Řádná rekonvalescence trvá asi 2-3 týdny.

Nachlazením rozumíme několikadenní pozvolný rozvoj příznaků jako je rýma, bolest v krku, chrapot, únava, slzení očí, zvýšená teplota. Nejčastěji trvá asi 3-5 dní. Potřeba rekonvalescence je individuální. K možným komplikacím řadíme zánět nosních dutin, zánět ucha, průdušek.

Někteří pacienti preferují Ibuprofen, Ibalgin na snížení teploty. Jiní dávají přednost paracetamolu (Parlaen), který se rychle vstřebává z trávícího traktu, tlumí bolest a snižuje horečku. Léčbu je potřeba opakovat za 4 hodiny. Paracetamol je součástí i některých populárních přípravků - Coldrex horký nápoj s medem. Kromě paracetamolu obsahuje i fenylefrin (snižuje otok sliznic) a vitamín C.

Při komplikacích je potřeba nasadit i antibiotika po domluvě s lékařem.

Při lehkém a nekomplikovaném průběhu nachlazení můžeme použít i bylinky. Mají pomocnou úlohu. Naše babičky znaly popíjení čaje z bezu, protože podporuje odkašlávání, uvolňuje sliznice a vede k pocení. Nebo se popíjel čaj z máty nebo se roztok inhaloval. Do koupele se používají silice tymiánu, který má protizánětlivé a antibakteriální účinky a podporuje uvolňování hlenu.

Při bolestech v krku se kloktal vlažný odvar ze šalvěje. Také se dával teplý zábal z cibule. Cibule se nakrájela na kolečka a spolu s rozmačkanými bramborami se přes plátěný pytlík přikládala na krk. Měsíček má protizánětlivé účinky. Pije se jako čaj nebo se kloktá odvar.

Vylouhovaný jitrocel a sléz se používal ke kloktání.

Teplotu dokáže srazit čaj z vrbové kůry. Známý acylpyrin má právě původ ve vrbové kůře. Čaj z lípy podporuje pocení a snížení teploty. O pocení se postará i čaj z bezu.

Při kašli se používal studený výluh ze slézu. Také můžete připravit čaj z fenyklu. Hlen uvolňuje a usnadňuje odkašlávání popíjení čaje z divizny. Zvlhčení sliznice průdušek pomáhá šťáva z kořene ředkve nebo čaj z lékořice.