Hydroterapie - „zázračné výplachy střev“

Opakovaně se na mě obracejí pacienti s otázkou, zda doporučuji výplachy střev jako prevenci nádorů střeva. Vím, že existuje řada pracovišť, kde si můžete za částku asi 500 Kč dopřát výplach střev. Dokonce se mnou kdysi chtělo jedno zařízení spolupracovat a napsat si do reklamy moje jméno a MOÚ.

Výplachy nedoporučuji. Není totiž pravda, že stolice zůstává ve střevu a pokrývá ho nánosem, který se nedá seškrábnout ze stěny, ani není pravda, že Vám bez proplachu hrozí otrava. Člověk je vytvořen velmi důmyslně a zdravé střevo hned tak něco nepropustí. Výplachy se zbavujete navíc cenné bakteriální flóry, kterou potřebujete k trávícím procesům. Však někteří jistě vědí, že např. po vybití bakterií (při užívání některých antibiotik např. při angině apod.), následují průjmy.

Pravidelné výplachy navíc mohou ovlivňovat vyprazdňovací reflex. Někteří experti na výplach střeva se ohání princeznou Dianou, ale ona nedělala jen věci obdivuhodné a moudré, například se nutila zvracet po jídle, aby netloustla. Hydroterapie je v podstatě obdoba výplachů u dobrého vojáka Švejka až na to, že se používá dvoucestný kohout, kterým jde voda dovnitř a stolice ven. Zhruba totéž docílíte opakovanými nálevy klystýrem. Kdyby prevence nádorů střeva byla tak jednoduchá a stačilo by dávat klystýry, věřte mi, že již by byly zavedeny celosvětově. Jinak hydroterapie není špatná živnost, jako všechny obchody s důvěřivostí lidí.

MUDr. Milana Šachlová, CSc.