Fytoterapie chorob pohybového ústrojí

Nemoci kloubů a příslušných tkání patří k častým steskům pacientů. Při použití místně účinkujících přípravků např. při zánětu je možné očekávat efekt nejdříve za 3 měsíce.

Vrbová kůra se používá od středověku ke snížení horečky, tiší bolesti. Metylsalicylát se používá místně např. s rozmarýnovou silicí. Je také dostupný např. Arnidol spray.

Kafr se získával ze silice dřeva stromu skořicovníku kafrového. Znali jej již v 6. století a ve středověku měl cenu zlata. Používá se ve formě mastí, mazání a solucí, je součástí tzv. Chlumského roztoku a přípravků na drobné omrzliny.

Kapsaicin se běžně vyskytuje v paprikách a je příčinou její palčivé chuti. Aplikován v náplasti, krému nebo gelu se využívá při léčbě revmatoidní arthritidy, artróze, aplikace trvá 4-8 týdnů a efekt proti bolesti přetrvává 6 týdnů.

Silice (eukalyptová nebo tea tree oil) se vstřebávají kůží a působí místně i systémově. Rozmarýnová a levandulová silice působí v místě aplikace mírné překrvení, jsou oblíbenou součástí balzámů a mastí při revmatismu (Opodeldok) a bolestech břicha při nadýmání.

Mátová silice aplikovaná na spánky mírní bolest hlavy. Mentol působí místně anesteticky.

Kořeny kostivalu lékařského se doporučují při pohmožděninách a vymknutí. V současnosti se používá upravený přípravek se zachovanou schopností tlumit bolest, otok a podporovat vstřebávání hematomů. (např. mast Traumaplant).

Extrakt z květů prhy (arnika) býval předepisován do mazání při revmatismu a proleženinách. Osvědčil se i při podvrtnutí a úrazech.

MUDr. Milana Šachlová, PhD.