Evropský den melanomu

Tato akce, které se ČR účastní již desátým rokem, vznikla za účelem upozornit veřejnost na rizika tohoto onemocnění, jehož výskyt stoupá a onemocní i mladí lidé. Melanom je velmi dobře detekovantelný, při včasné diagnostice a léčbě se pacient plně vyléčí. Přesto zemře v ČR každoročně 200 lidí na toto onemocnění. Za posledních 30 let stoupl výskyt kožního melanomu čtyřnásobně. V rámci této akce se otevírají vždy ordinace dermatologů ( viz www.dermanet.cz), jež uvítají všechny, kteří chtějí projít preventivní prohlídkou. Pro vybrané mateřské školy probíhá akce Bezpečné sluníčko, kdy organizátoři seznámí děti hravou formou se zásadami bezpečného slunění a poskytnou rodičům i učitelům písemné materiály. (www.bezpecnesluneni.cz). Také byl postavený Stan proti melanomu v Praze.

Akce má připomenout, že na kontrolu ke kožnímu lékaři má přijít každý, kdo na sobě objeví podezřelý útvar a na pravidelné prohlídky má chodit i ten, kdo má podezřelý fototyp (můžete si otestovat na www.melanomy.cz), v dětství se opakovaně spálil a nepoužívá ochranný krém nebo oblečení (www.plazoveobleceni.cz). Ohroženi jsou lidé se světlou pletí, rezavými nebo blond vlasy, kteří se vždy spálí a nezhnědnou. Vyšší riziko má ten, kdo má na sobě více než 50 mateřských znamének nebo někdo z pokrevných příbuzných onemocněl kožním nádorem.

Jak se chránit?

Nevystavujte se polednímu slunci. Používejte oděv (lépe chrání barevné oděvy, syntetické materiály a seprané textilie), používejte sluneční brýle a krémy s ochranným faktorem. Sunscreny jsou látky, které ochraňují kůži před zářením. Jsou ve formě roztoků, gelů, krémů, mastí a rtěnek. Mohou pohlcovat až 95% UV záření. Při výběru nám pomáhá ochranný faktor SPF, čím je vyšší, tím je lepší ochrana. Důležitá je i odolnost vodě, „water resistant“ vydrží 40 minutový styk s vodou, „water proof“ až 80 minut. Přípravky s chemickými filtry musejí být aplikovány na kůži 20 minut před opalováním, aby mohlo dojít ke vstřebávání a navázání na rohovou vrstvu kůže. Aplikaci je nutné také obnovit v závislosti na činnosti, asi za 2 hodiny. Ošetřeny musejí být i ušní boltce a nárty. Nesmíme podcenit odražené světlo - písek, čerstvý sníh, bílé betonové plochy. Intenzitu záření ovlivňuje i nadmořská výška.

Děti do 6měsíců by se neměly vystavovat slunci vůbec. Pod 2 roky chránit oděvem a nevystavovat polednímu slunci. Starší děti by měly používat přípravky s vysokým SPF.

Podezřelý pigmentový névus je nesymetrický, neostře ohraničený, barevně nestejnorodý, průměru více než 5mm. Někdy upozorní změna barvy, tvaru, velikosti, struktury, svědění, vyvýšení nad okolí. Pacienti, kteří užívají dlouhodobě imunosupresiva (Prednison apod.), mají vyšší riziko onemocnění. Ten, kdo má vícečetná pigmentová znaménka byl měl docházet 1-2x do roka k dermatologovi.

Návštěvy solárií se nedoporučují, určitě ne dětem a osobám mladším 18 let. Pravidelné návštěvy solária zvyšují riziko vzniku kožního nádoru až o 75%! Působení slunečního světla má své pozitivní účinky, především napomáhá k pocitu psychické pohody a UV záření je potřebné k přeměně vitamínu D. UV záření má však řadu nežádoucích účinků.

Pokud už nádor vznikne, je důležité včasné a dostatečné odstranění s ochranným lemem a ke zvážení je i vyšetření spádové uzliny. Nádor brzy metastazuje mízními cestami nebo krví do kteréhokoliv orgánu.

.