Dieta při užívání léků, které snižují srážlivost krve

Za normálních okolností proudí v oběhové soustavě krev, která se uvnitř cévního řečiště nesráží. Pokud dojde k poranění cévy, nastává situace, kdy složitými pochody se krev sráží a tím se tělo brání vykrvácení. Pokud dojde k porušení rovnováhy a zvýšené srážlivosti krve , tvoří se v cévním řečišti tromby. Při neprůchodnosti tepny jsou zasaženy orgány, které tepna zásobuje živinami a kyslíkem. Při neprůchodnosti žíly brání trombus odtoku krve s určité oblasti. Někdy se může trombus odtrhnout a krevním řečištěm se dostane až do plic a může ohrozit život člověka. Trombózou jsou ohroženi pacienti, kteří dlouhodobě leží na lůžku, mají křečové žíly, mají po velkých operacích apod. Proto někteří pacienti užívají léky, které srážlivost krve omezují. Účinnost léčby se sleduje laboratorními krevními testy. Je mnoho léků, které mohou účinnost léčby snižovat, ale také zvyšovat. Například kyselina acetylosalicylová, která je obsažena v Acylpyrinu, Anopyrinu, Superpyrinu a dalších lécích, může způsobit v kombinaci s protisrážlivými léky silné krvácení. Na druhou stranu vitamín K může účinek snižovat.Upozorněte vždy lékaře, jaké užíváte léky.Je dobré mít seznam léků a jejich dávkování napsané na lístku v osobních dokladech, které nosíte stále s sebou, nikdy nevíte, kdy budete jejich názvy potřebovat.

Účinnost léčby může snižovat červená řepa, listová zelenina ( špenát, zelí, hlávkový salát, kapusta, brokolice, pórek, petrželová nať), avokádo, čerstvá rajčata, paprika. V malém množství můžete konzumovat kořenovou zeleninu ( petržel, mrkev, celer, ředkvičky) kyselou okurku, luštěniny. Při přípravě jídel omezte použití rostlinných olejů. Můžete jíst v menším množství zralé ovoce. Nepijte bylinné čaje, ani alkohol.

Pokud zjistíte krvácení z nosu, z dásní, do moče nebo stolice nebo zvracení krve nebo zvýšenou tvorbu modřin, vždy upozorněte lékaře.