Dieta při postižení jaterní funkce

Je možná přiměřená pohybová aktivita, pokud není pacient unavený. Klid na lůžku je nutný například při zežloutnutí. V současné době dochází spíše k odklonu od přísných diet a do popředí se dostávají diety, ve kterých je důraz kladen na individuální toleranci a vhodnou kuchyňskou úpravu. Dieta bývá dlouhodobá a je potřeba ji upravovat podle aktuálního stavu. Dříve se často doporučovala tzv. vysokoenergetická sacharidová dieta, která vedla k ztukovatění jater a dnes se rozhodně nedoporučuje.

Doporučujeme nemocnému, aby sledoval, která jídla nesnáší a těch se vyvaroval. Někdy pacienti nesnášejí syrové mléko, lépe snesou mléko převařené, dále kvašené mléčné výrobky- jogurt a ještě lépe tvaroh a sýry.

Bílkoviny živočišného původu mají vyšší biologickou hodnotu, protože obsahují nezbytné aminokyseliny. Doporučuje se, aby bílkoviny tvořily 15% v jídelníčku, asi 1,2g/kg/den. Vyzkoušejte mléčné výrobky. Rostlinné bílkoviny jsou neplnohodnotné a zajištění dostatečné dávky je nutně spojeno s velkým objemem, což často vede k trávicím potížím. Přísné vegetariánské diety vůbec nejsou vhodné.

Sacharidy hradí asi 55-60%, doporučuje se dávku rozdělit na několik dávek během dne, malé jídlo podávat i před spaním.

Tuky by měly tvořit asi 25-30%. Často doporučovaná dieta s malým množstvím má svá úskalí. Hrazení potřebných kalorií z netukových zdrojů vede ke zvýšení objemu potravy. Důležitější je technologická úprava, nevhodné jsou přepalované tuky. Doporučuje se úprava vařením, dušením, na grilu nebo teflonu a vynechávat pečení a smažení. Jsou vhodné tuky s mastnými kyselinami o střední délce řetězce (MCT), které jsou ve formě olejů a mohou se přidávat do salátů.

Doporučuje se ovoce a zelenina ve větším množství a v úpravě, kterou nemocný snáší .Doporučuje se vláknina.

Alkohol je bohatým zdrojem energie. Povoluje se jen malá dávka např. ve formě aperitivu ke zlepšení chuti k jídlu nebo před spaním.

Pokud máte dostatečně pestrou stravu, není potřeba dodávat žádné vitamínové přípravky. U alkoholiků bývá nedostatek vitamínů B a C. U pacientů, kde vázne odtok žluče do střeva, mohou chybět vitamíny rozpustné v tucích. Pozor na předávkování vitamínem A. Vitamin K se podává při tvorbě modřin nebo krvácení.

Podle charakteru onemocnění se používají různé léky. Upozorňuji, že často používaný čaj z ostropestřce mariánského (Silybum marianum) obsahuje účinnou látku- silymarin. Tato látka je obsažena v lécích jako je Flavobion, Legalon, Hepabene, Simepar atd.