Co to je PET?

Pozitronová emisní tomografie je jednou z nejnovějších možností v diagnostickém zobrazení. Jedná se o funkční zobrazení využívané:

48 hodin před vyšetřením vynechejte cvičení a větší fyzickou aktivitu.

24 hodin před vyšetřením zcela vynechejte sladká jídla, cukr, brambory, těstoviny, rýži, chleba, mléko, mléčné výrobky, zmrzliny, ovoce.

6 hodin před vyšetřením můžete pít jen vodu, nejezte, nepoužívejte žvýkačky nebo bonbony Při příchodu na odd. Nukleární medicíny Vám zkontrolují hladinu cukru odběrem krve z prstu. Pak dostanete nitrožilně malé množství radioaktivní glukózy. Pak hodinu strávíte v klidu. Při vlastním vyšetření budete ležet na zádech, které prochází kruhovým otvorem kamery. Doba vyšetření je 20 minut. Radiační zátěž je nízká, srovnatelná asi se 2 rentenovými snímky hrudníku. Radioaktivní látka se vyloučí do druhého dne, zbytečně nepobývejte v blízkosti dětí a těhotných žen. Po vyšetření můžete provádět všechny činnosti. Pokud plánujete cestu letadlem, mohou citlivé detektory zachytit radioaktivitu, pro tento případ lze vystavit potvrzení o podání radiopaktivní látky. Kojící ženy musí přerušit kojení na dobu 24 hodin a omezit kontakt s kojencem.